7/24 társadalom

Alapige: „Kívánkozik, sőt emésztődik lelkem az Úrnak tornácai után; szívem és testem ujjongnak az élő Isten felé” (Zsolt 84:3).

Tik-tak, tik-tak, tik-tak, ketyegett az óra egyenletesen és irgalmatlanul. Már csak két óra volt szombatkezdésig. Mary nagyot sóhajtott, amikor körbenézett kis lakásában. A nappaliban a gyerekek játékai még szerteszét hevertek, a konyhában kész felfordulás volt, Sarah, a legkisebb lány lázasan feküdt az ágyban, ő pedig megígérte, hogy másnap köszönteni fogja az embereket a gyülekezetben, tehát harminc perccel a megszokott idő előtt kell elindulniuk otthonról. Vágyakozva gondolta magában, hogy bárcsak nyugalmat találhatnék holnap!

Mary férje, Josh ugyanakkor épp sorban állt egy boltban a város túlsó felén, a heti bevásárlást intézte. Már megint nagy tömeg volt, hosszú sor állt a kasszáknál. Mintha mindenki ugyanakkor ment volna vásárolni. Pihennem kell, nem folytathatom ezt így megállás nélkül, sóhajtott magában Josh. Több­nek kell lennie az életben ennél!

Az életünket a csúcsforgalom, a munkaidő, az orvosi időpontok, a konferenciahívások, a bevásárlás és az iskolarendszer uralja. Állandó világi kötelességeink dobpergése azzal fenyeget, hogy elvész, ami igazán fontos, akár tömegközeledéssel járunk, akár robogóval, akár egy kisbusszal fuvarozzuk a családunkat.

Hogyan találhatnánk nyugalmat a sok sürgés-forgás közepette?

EGW idézet:

A menny kiemelt érdeklődést tanúsít kicsiny világunk iránt… Mi mégis a városok zsibongását keressük, és a zsúfolt utcák embertömegében elvegyülve járjuk a tereket és az utakat. Az emberek naphosszat úgy viselkednek, mintha az üzlet, a sport és az élvezetek hajhászása jelentene mindent az életben, mintha ez a világ lenne értelmünk és érdeklődésünk középpontja. Ó, milyen kevesen csodálják a láthatatlan hatalmat! Az egész mennyet foglalkoztatja az emberek sorsa, akik azonban minden mással elfoglalják magukat, miközben nem törődnek a láthatatlanokkal… A mennyei bölcsesség néha fellebbenti a láthatatlan világot eltakaró leplet, hogy az elménk abbahagyhassa az emberi rohanást, és felfoghassa, hogy láthatatlan tanúk figyelik minden cselekedetünket és szavunkat, miközben csak magunkra gondolunk. – Sons and Daughters of God, 37. o.

Kívánkozik, sőt, emésztődik lelkem az Úrnak tornácai után; szívem és testem ujjongnak az élő Isten felé.” (Zsolt 84:3) Ha Isten gyermekei elfordítják tekintetüket a világi dolgokról, és a mennyre, valamint a mennyei dolgokra néznek, akkor különleges néppé lesznek, mivel látják az Úr kegyelmét, jóságát és emberek iránti irgalmát. Ez a szeretet a viszonzásukra vár, ezért azt fogja igazolni a körülöttük élők számára az életük, hogy Isten Lelke vezeti őket, és hogy nem a földieket, hanem a mennyei dolgokat kedvelik. – In Heavenly Places, 368. o.

Teljesebben kell értékelnünk e szavak értelmét: „Az Ő árnyékában felette igen kívánok ülni!” (Énekek 2:3) Ezek a szavak nem gyors átmenetről, hanem csöndes nyugalomról szólnak. Sok hitvalló keresztény aggódik és levert. Sokakat annyira lefoglal a lázas tevékenység, hogy nem találnak időt csöndben megpihenni Isten ígéreteiben. Úgy viselkednek, mintha nem engedhetnének meg maguknak békét és nyugalmat. Jézus minden ilyen embert hív: „Jöjjetek hozzám… én felüdítelek titeket.” (Mt 11:28) Forduljunk el az élet poros, fülledt útjaitól, pihenjünk meg Krisztus szeretetének árnyékában. Itt kapunk erőt a küzdelemhez. Itt tanulhatjuk meg, miként csökkentsük fáradozásunkat és aggodalmunkat, hogyan szóljunk, és hogy zengjük Isten dicséretét. A megfáradtak és megterheltek tanulják meg a Megváltótól a csöndes bizalom leckéjét. Ha Jézus békéjét és nyugalmát szeretnék elnyerni, telepedjenek le az Ő árnyékába. – Bizonyságtételek, VII. köt., 69–70. o.

1. Olvassuk el 1Móz 2:1-3 szakaszát! Miért teremtette meg Isten a pihenés napját, mielőtt még bárki elfáradt volna?

Isten már azelőtt létrehozott egy emlékeztetőt, hogy az emberiség belevetette magát az önként vállalt feszült életébe, mert így akarta felkelteni a figyelmünket. A nyugalomnapon megáll az idő, hogy élvezhessük a napot. Ilyenkor csak úgy lehetünk, nem kell dolgoznunk, örülhetünk a fű, a levegő, a vadvilág, a víz, az emberek ajándékának, de kiváltképp az összes jó ajándék Teremtőjének.

Ez nem egyetlen alkalomra szóló meghívó volt, ami érvényét vesztette az Éden kertjéből való száműzetés után. Isten azt akarta, hogy meghívása kiállja az idő próbáját, ezért már a kezdetektől beleszőtte az idő fonalába a szombati pihenést. Mindig érvényes a meghívás, újból és újból megérkezik, hogy minden hetedik napon nyugalomban ünnepeljük a teremtést.

Gondolhatnánk, hogy a mindenféle munkát megspóroló eszközeink segítségével nekünk kevésbé kellene elfáradnunk, mint azoknak, akik kétszáz éve éltek. Ugyanakkor ma még kevesebb lehetőségünk van a pihenésre. Eszeveszetten elfoglaltak vagyunk, a munkánkon kívül is. Úgy tűnik, állandó a lemaradásunk. Mindegy, mennyi feladatot végzünk el, egyre több van hátra.

A kutatások is azt mutatják, hogy kevesebbet alszunk és mind többen függnek a koffeintől. Gyorsabb telefonjaink, számítógépeink és internetkapcsolatunk van, még sincs soha elég időnk.

2. Mit árulnak el a következő bibliaversek a pihenés jelentőségéről? 2Móz 23:12; 5Móz 5:14; Zsolt 4:9; Mt 11:28; Mk 6:31

Teremtő Istenünk tudta, hogy testi pihenésre is szükségünk lesz. Ciklusokat épített az időbe: az éjszakát és a szombatot, hogy fizikailag is megnyugodhassunk. Ha elfogadjuk Jézust mint az életünk Urát, akkor vegyük komolyan azt a kötelezettségünket is, hogy időt kell találnunk a pihenésre! Elvégre a szombat parancsolata nem csupán javaslat, hanem parancsolat!

Mi a helyzet a saját zaklatott életünkkel? Mit tehetünk azért, hogy mind testi, mind lelki értelemben jobban átéljük azt a nyugalmat, amit Isten biztosítani akar nekünk?

EGW idézet:

Isten azzal, hogy megáldotta a hetedik napot, emléket állított teremtési művének az Édenben. A szombatot rábízta Ádámra, az egész emberi család atyjára és képviselőjére. Megünneplésével a föld minden lakója kifejezheti hálás elismerését azért, hogy Isten a Teremtője, jogos és legfőbb Ura. Tehát a szombat beiktatása teljesen emlékeztető jellegű az egész emberiség számára. Nincs benne semmi homályos, és nem korlátozódik egyetlen népre.Az Úr látta, hogy az embernek még a Paradicsomban is szüksége volt a szombatra; arra, hogy a hét egyik napján félretegye saját érdekeit és foglalatosságát, mélyebben elgondolkozzon a Mindenható művein, a hatalmáról és jóságáról elmélkedjen. Szüksége volt a szombatra, hogy az élénkebben emlékeztesse Istenre, és hálát ébresszen benne, mert jóságos  Teremtőjétől  kapta  mindazt,  aminek  örül,  és  amit  birtokol. - Pátriárkák és próféták, 48. o.

Isten gondviselése és hatalma tart meg bennünket minden pillanatban. Ő rendeli ki asztalunkra a táplálékot. A nyugodt és pihentető alvást is Ő adja. Hetente elhozza számunkra a szombatot, hogy félbeszakítva mulandó elfoglaltságainkat, az Ő házába mehessünk imádatra. Szövétnekként adta Igéjét, hogy lábunk előtt világítsa meg az ösvényt. Az Ige szent lapjain bölcs tanácsokkal látott el, és valahányszor türelemmel meg hittel emeljük fel a szívünket őhozzá, kegyelmének áldásaival halmoz el bennünket. Mindezeken felül az Ő drága Fiát adta végtelen ajándékul, akiben minden áldást megtalálunk erre és az elkövetkezendő életre vonatkozóan. – Counsels on Stewardship, 18. o.

A túlfeszített munka gyakran az önuralom elvesztését okozza. Azonban az Úr nem kényszerít bennünket sietős tettekre, bonyolult megoldásokra. Sokan olyan terheket vesznek magukra, amelyektől az irgalmas mennyei Atya szerette volna megóvni őket. Isten sohasem akarta, hogy vad hajszában végezzük a kötelességeinket. Az Örökkévaló azt kívánja, hogy ismerjük fel: nem dicsőítjük az Ő nevét, amikor annyi feladatot vállalunk el, amivel túlterheljük magunkat, elfárasztjuk szívünket és agyunkat, és emiatt ingerültek, bosszúsak és zsörtölődőek leszünk. Csak azokat a felelősségeket kell hordoznunk, amelyeket az Úrtól kapunk, és bíznunk kell mennyei Atyánkban, mert így megőrizhetjük szívünk tisztaságát, szelídségét és együttérző képességét. - Az én életem ma, 81. o.

Minden napnak megvan a maga felelőssége és kötelessége, azonban ne akarjuk ma a holnapi munkát elvégezni.  Isten  nem  követel meg tőlünk olyat, ami a testi erőnk elvesztését vagy szellemi erőnk meggyengülését vonhatja maga  után.  Nem  akarja,  hogy  hajszoltan és túlerőltetve dolgozzunk, míg bekövetkezik a kimerülés és az idegösszeroppanás. – Az evangélium szolgái, 244. o.

 

Valóban gondot jelent, hogy a fizikai kimerültség miatt keveset alszunk és kifáradunk. Viszont még aggasztóbb, ha úgy érezzük, hogy kifogyunk az „érzelmi üzemanyagból” is. Az pedig nyilvánvaló, hogy teljesen elcsüggedünk, ha az érzelmi megpróbáltatásokhoz alváshiány is társul.

Báruk, Jeremiás írnoka is gyakran érezhetett így az utolsó, viharos jeruzsálemi évek során, mielőtt a babiloniak elpusztították a várost, majd káosz, szenvedés és pusztulás szakadt a lakosokra.

3. Olvassuk el Jer 45:1-5 részét! Állapítsuk meg, milyen lehetett Báruk érzelmi állapota!

El tudjuk képzelni, milyen érzés lenne, ha Isten kifejezetten hozzánk szólna? Báruk egyenesen az Úr trónterméből kapott üzenetet (Jer 45:2). A beszámoló szerint a júdeai Jójákim „negyedik esztendejében történt, körülbelül Kr. e. 605-ben vagy 604-ben. Jer 45:3 verse remekül összefoglalja, hogy mit érez az ember, akinek „kifogyott az üzemanyaga”.

Annak alapján, amit erről az időszakról a Szentírásból tudunk, Báruk panaszkodása korántsem volt nyafogás. Jó oka volt a csüggedésre és az érzelmi kimerültségre. Sok rossz dolog történt, és még többre kellett számítani.

4Mit mondott Isten Báruk fájdalmára és panaszára? Olvassuk el Jer 45:4-5 verseit!

Arra emlékeztet Isten válasza, amit Báruk tényleges bajára adott, hogy az Ő fájdalma sokkal nagyobb az írnokéénál. Ő építette Jeruzsálemet, aminek a lerombolása következett. Szőlőskertként ültette el Izraelt (Ézs 5:1-7), mégis ki kell húznia gyökerestül, száműzetésbe készült küldeni. Az Úr nem ezt kívánta népének, de az ellene való lázadásuk miatt ennek meg kellett történnie. Ám Báruk alagútja végén már látszott a fény. Isten megtartja majd az életét a pusztítás, a száműzetés és a veszteség közepette is.

Olvassuk el ismét, amit Isten Báruknak mondott! Milyen általános üzenetet vonhatunk le abból a magunk számára? Azaz végső soron mit üzen itt nekünk az Úr, függetlenül az adott helyzetünktől?

EGW idézet:

Krisztus szolgái ne hanyagolják el az egészségüket. Ne dolgozzanak a végkimerülésig, hogy ezáltal képtelenek legyenek a következő erőfeszítésekre. Nem szabad két nap munkáját egy napba zsúfolni. Végül majd kitűnik, hogy azok, akik gondosan és bölcsen dolgoztak, épp annyira előrehaladtak, mint azok, akik lelki és testi erejüket annyira igénybe vették, hogy nem maradt tartalékuk a szükség idejére. Isten munkája az egész világra kiterjedt; tehetségünk és erőnk teljességét követeli tőlünk. Ezért fennáll a veszély, hogy munkásaink túlerőltetik magukat, látva az érett szántóföldeket; az Úr azonban nem kívánja ezt tőlük. Ha a munkások teljes igyekezettel munkálkodnak, elmondhatják: bár az aratnivaló sok, és a munkás kevés, de az Úr „tudja a mi formáltatásunkat, megemlékezik róla, hogy por vagyunk” (Zsolt 103:14). – Az evangélium szolgái, 244. o.

Az Úr háromféleképpen közli akaratát velünk, hogy irányítson bennünket, és alkalmassá tegyen arra, hogy mi is irányíthassunk másokat. Hogyan tudjuk megkülönböztetni hangját az idegen hangtól? Honnan tudjuk, hogy nem hamis pásztor szól hozzánk? Isten kijelenti nekünk akaratát Igéjében, a Szentírásban. Hangját gondviselése lépéseiben is felismerhetjük – és fel is fogjuk ismerni, ha nem szeparáljuk el a lelkünket tőle azáltal, hogy a saját akaratunk szerint járunk, ha nem megszenteletlen szívünk ösztönzéseire hallgatunk, míg az érzékeink annyira össze nem zavarodnak, hogy nem ismerjük fel többé az örökkévaló dolgokat, és az ellenség hangja annyira álcázott nem lesz előttünk, hogy Isten szavának fogadjuk el. Az Úr szavát továbbá a Szentlélek felhívásai által is hallhatjuk, aki benyomásokat kelt szívünkben, amelyek beépülnek a jellemünkbe. Ha bármiben kételyeid vannak, legelőször fordulj a Szentíráshoz. Ha igazán megkezdted a hit életét élni, ha igazán átadtad magad az Úrnak, hogy teljesen az övé legyél, akkor Ő a kezébe vesz, hogy akarata szerint alakítson, és tisztességes edényt formáljon belőled. – Bizonyságtételek, V. köt., 512. o.

A lesújtottak, akikhez az emberek igazságtalanok, kiáltsanak az Úrhoz! Forduljanak el azoktól, akiknek olyan a szívük, mint az acél, és tárják fel kéréseiket az Alkotójuknak! Ő nem küld el senkit, aki töredelmes szívvel jön hozzá. Egyetlen őszinte ima sem vész kárba. A mennyei kórus himnuszán át Isten meghallja a leggyengébbek jaját is. Ha csendes szobánkban kiöntjük neki a szívünket, vagy az úton járva felfohászkodunk, szavunk eljut a világegyetem Urához. Lehet, hogy emberi fül nem hallja az imánkat, de nem vész bele a némaságba, és az élet zaja sem nyomja el. Semmi sem fojthatja el a lélek sóvárgását. Az utca lármáján és a tömegek kavargásán át feljut a menny trónusához. Istenhez szólunk, és Ő hallja az imánkat. – Krisztus példázatai, 174. o.

Természetesen mindannyiunknak szükségünk van pihenésre, éppen ezért találhatjuk meg ezt a gondolatot az egész Bibliában. Isten tevékenységre alkotott minket, amit azonban pihenésnek kell megszakítania. A héber Ószövetségben példának okáért számos kifejezés utal a pihenésre. Isten megpihent az újonnan teremtett hetedik napon 1Móz 2:2-3 szakasza szerint, amire ott a sáb­bat ige vonatkozik: „abbahagyni a munkát”, „megpihenni”, „szabadságra menni” értelemben. Ugyanezt az igét találjuk 2Móz 5:5 versében, és úgy lehet fordítani, hogy „valakit rávesznek a [munkából való] pihenésre”. A haragos fáraó vádolta Mózest: abba akarjátok hagyatni ezekkel (RÚF) a munkát.

A héber núah ige utal a negyedik parancsolatban (2Móz 20:11; 5Móz 5:14) Isten hetednapi, szombati megpihenésére. „Pihenésnek” fordítják ezt a szót Jób 3:13 versében is, vagy 4Móz 10:36 versében képies értelemben a szövetség ládájára utalva úgy, hogy megáll”. 2Kir 2:15 verse megjegyzi, hogy Illés lelke „megnyugodott” Elizeuson. A sáqat szintén fontos igei alak, „megnyugodni”, „megkönnyebbülni”, „elcsendesedni” jelentéssel. Józs 11:23 versében fordul elő, amikor a háború után a föld megnyugodott Józsué kezdeti honfoglalása végeztével. A kifejezés gyakran jelzi a „békét” Józsué és a Bírák könyvében.

A rága` ige is többször utal pihenésre. Amikor Mózes ötödik könyvében Isten az engedetlenségtől óv, elmondja Izraelnek, hogy nem találnak nyugalmat a száműzetésben (5Móz 28:65). Jer 50:34 versében ugyanennek az igének a műveltető alakja fordul elő, és azt mutatja be, hogy az Úr képes nyugalmat adni.

5. Olvassuk el 5Móz 31:16 és 2Sám 7:12 versét! Milyen nyugalomról van ezekben szó?

Mindkét vers a sákab igéből származó szót alkalmazza, ami konkrétan azt jelenti, hogy „lefeküdni”, „aludni”. Dáviddal kötött szövetségében Isten megígéri a jövendőbeli királynak, hogy ha majd letelik az id, és pihenni térsz őseidhez, fölemelem majd utódodat (2Sám 7:12, RÚF). A pihenést jelző különböző héber igék hosszú (és itt nem teljes körű) felsorolása segít megértenünk, hogy a nyugalom teológiai gondolata nem egy vagy két adott szóhoz kapcsolódik. Pihenünk egyénileg és közösségileg, ami fizikai, szociális és érzelmi módon is hat ránk. Ez nem csak a szombathoz kötődik.

A halál mindenképpen az ellenségünk, amit Isten egy nap majd el fog törölni. Miért vigasztaló a gondolat, hogy a halottaink most nyugszanak, még ha most gyászoljuk is őket és hiányoznak nekünk?

EGW idézet:

Isten kiválasztott eszközei minden korszakban gyalázatot és  üldözést szenvedtek az igazságért. Józsefet  gyalázták  és üldözték, mert erkölcsös maradt. Dávidot, a menny választott szolgáját, mint a vadat, úgy űzték az ellenségei. Dánielt oroszlánverembe dobták az Úr iránti hűsége miatt. Jób elvesztette földi vagyonát; betegsége még rokonaiban és barátaiban is undort keltett, de Isten iránti hűsége nem ingott meg. Jeremiás sem szűnt meg hirdetni az Úrtól nyert igazságot, noha bizonyságtétele annyira felbőszítette a királyt és a hercegeket, hogy a szennygödörbe dobatták. Istvánt megkövezték, mivel  a  megfeszített Krisztusról prédikált. Pált börtönbe vetették, megvesszőzték, megkövezték, és végül megölték, mert az Atya hűséges követe maradt a pogányok között. Jánost is száműzték Pátmosz szigetére „az Isten beszédéért és Jézus Krisztus bizonyságtételéért”. Az emberi állhatatosság ezen példái igazolják, hogy Isten ígéretei biztosak, hogy jelenléte állandó, és kegyelme megtart. Ezek bizonyítják a világ hatalmának ellenálló hit erejét. A hit munkája, hogy a legsötétebb órákban az Úrban nyugodjunk, hogy érezzük, ha bármennyire is megkísért és űz a vihar, a kormányt Atyánk tartja kézben. Csupán hitszemünkkel tudunk a mulandó dolgok fölé emelkedni, hogy helyesen becsüljük fel az örök valóságok igazi értékét. – Az apostolok története, 575. o.

Ádám élete szomorúság, megalázkodás és állandó bűnbánat volt. Amikor gyermekeit és unokáit az Úr félelmére tanította, ők gyakran keserű szemrehányást tettek neki a bűneiért, amely olyan sok nyomorúságot hozott az utódaira. Amikor elhagyta a szép Édent, iszonyattal töltötte el a gondolat, hogy meg kell halnia. A halált borzalmas szerencsétlenségnek tekintette. Először nézett szembe a halál szörnyű valóságával az emberi családban, mikor saját fia, Kain megölte testvérét, Ábelt. Saját törvényszegésének keserű bűntudatával és fiától, Ábeltől megfosztottan tekintett gyilkos gyermekére. Ismerte az átkot, amit Isten mondott ki rá. Ádám szíve megtört a bánattól. A legkeserűbb szemrehányással illette magát első nagy törvényszegéséért. Bocsánatért könyörgött az Úrhoz a megígért áldozat által. Mélyen átérezte a menny haragját a Paradicsomban elkövetett bűnéért. Látta a nagy romlottságot, amely végül arra indította Istent, hogy vízözön által semmisítse meg a föld lakóit. A halálos ítélet kimondása először olyan rettenetesnek tűnt előtte, de miután még néhány száz évet élt, Isten igazságosnak és irgalmasnak tetszett előtte, hogy véget vessen nyomorult életének. – A megváltás története, 55. o.

A nyugalomnak az Újszövetségben található gyakori alakja az anapauó, „pihenni”, „ellazulni”, „felüdülni”. Jézus a pihenésről szóló egyik legismertebb állításában, Mt 11:28 versében is ezt használja: „Jöjjetek énhozzám mindnyá­jan, akik megfáradtatok és meg vagytok terhelve, és én megnyugvást adok nek­tek” (RÚF). Ez utalhat fizikai pihenésre is (Mt 26:45). Pál a korinthusiaktól búcsúzva kifejezte, hogy mennyire örül barátai érkezésének, akik felüdítik a lelkét (1Kor 16:18). A hészükhadzó szintén olyan ige, ami a nyugalmat jelöli. A tanítványok szombati pihenésére vonatkozik, mialatt Jézus a sírban nyugodott (Lk 23:57). Viszont a csendes életet is jellemezheti (1Thessz 4:11), illetve azt, ha valakinek nincs ellenvetése, ezért hallgat (ApCsel 11:18). Zsid 4:4 versében a görög katapauó igével („megszűnni”, „megpihenni”, „pihenni”) jellemzi azt, amikor a teremtés után Isten megpihent a hetedik napon. Ezt visszhangozza a Septuaginta, az Ószövetség görög fordítása. Érdekes módon A zsidók­ hoz írt levél 4. fejezetében fordul elő ez a szó a legtöbbször az Újszövetségben.

6. Olvassuk el Mk 6:30-32 szakaszát! Miért mondta Jézus a tanítványainak, hogy vonuljanak félre és pihenjenek meg, noha annyi missziós lehetőség vette őket körül? Figyeljük meg a 6. fejezet teljes szövegkörnyezetét, amikor erről a kérdésről gondolkodunk!

„Jöjjetek velem… és pihenjetek meg egy kissé (Mk 6:31, RÚF)! Jézus ezt nem ajánlatként, hanem felszólító módban mondta, ami így utasítás vagy parancs alakját ölti. Krisztus törődött a tanítványai testi és érzelmi jólétével. Épp akkor értek vissza egy nagy missziós útról, amire párosával küldte el őket (Mk 6:7). Mk 6:30 versében az áll, hogy izgatottan tértek vissza. Rengeteg érzelem kavaroghatott bennük. El akarták mesélni Jézusnak a győzelmeiket és a kudarcaikat, Ő azonban először félrehívta őket, hogy pihenhessenek. Márk rövid magyarázatot fűzött ehhez: „Mert olyan sokan mentek hozzá, hogy még enni sem volt idejük (Mk 6:31, RÚF). Komoly kihívást jelent a tanítványoknak, ha túlterheli és teljesen lefoglalja őket Isten műve. Krisztus arra emlékeztet bennünket, hogy vigyáznunk kell az egészségünkre és az érzelmi jólétünkre, ezért bele kell terveznünk a pihenést is az életünkbe.

Hogyan segíthetünk, illetve nnyíthetünk a gyülekezetünk lelkészének, presbiterének vagy bárki másnak a helyzetén, aki belefáradhat az Úr munkájába? Mit tehetnénk, hogy kifejezzük az értékelésünket és felajánljuk a segítségünket, és így megpihenhessenek?

EGW idézet:

Krisztus részvétteljes szavai éppolyan bizonyossággal szólnak a ma élőknek, mint a tanítványoknak. „Jertek el csupán ti magatok… és pihenjetek meg egy kevéssé” (Mk 6:31) – mondja mindenkinek, aki megfáradt és megterheltetett. Nem bölcs dolog állandóan megfeszített munkában, izgalmak közt élni, még az emberek lelki szükségleteinek szolgálatában sem, mert így elhanyagoljuk a személyes áhítatot, túlterheljük szellemi, lelki, testi erőnket. Krisztus önmegtagadást kíván tanítványaitól, és áldozatokat, ezzel együtt azonban vigyázniuk is kell, nehogy a túlbuzgóság nyomán Sátán kihasználja az emberi gyengeségeket, és Isten műve kárt szenvedjen. A rabbik felfogása szerint a vallás tartalma mindig a lázas tevékenykedés. Ragaszkodtak bizonyos külső cselekedetekhez, hogy kimutassák fensőbbséges kegyességüket. Lelkük így elszakadt az Úrtól, önelégültségük növekedett. Ma is fennáll ugyanez a veszély. Mihelyt fokozódik az ember aktivitása, és Istenért végzett munkáját siker koronázza, megjelenik a veszély, hogy emberi tervekben és módszerekben fog bízni. Egyre kevesebb lesz az ima, megcsappan a hit. A tanítványokhoz hasonlóan minket is az a veszély fenyeget, hogy szem elől tévesztjük függésünket Istentől, és tevékenységünkből akarunk üdvözítőt faragni. Szüntelen Jézusra kell tekintenünk, és ismerjük fel, hogy az Ő ereje végzi a munkát. Miközben komolyan dolgoznunk kell az elveszettek megmentéséért, szakítsunk időt is az elmélkedésre, imádkozásra, Isten Igéjének tanulmányozására. – Jézus élete, 362. o.

Aki megtanulja Jézustól a szelídséget és az alázatos szívűséget, nyugalmat talál tanításai gyakorlásának tapasztalatában. Nem tétlenség, nem önző semmittevés vagy az élvezetek kergetése által nyerjük el a nyugalmat sem ebben, sem az eljövendő életben. Csak a komoly munkából fakad békesség és Szentlélek általi öröm: dicsőség a földön és a földön túl. – A Te Igéd igazság, VII. köt., 928. o.

A Jézus Krisztus iránti teljes engedelmesség tartós békével önti el a lelket. Az Isten iránti engedelmesség nyugalmat eredményez. A tanítvány, aki alázatosan és szelíden jár Megváltója lábnyomában, olyan békét és nyugalmat talál, amilyet a világ nem adhat, de amit el sem vehet tőlünk. „Kinek szíve reád támaszkodik, megőrzöd azt teljes békében, mivel tebenned bízik.” (Ésa 26:3) – Our High Calling, 98. o.

A Krisztusban való élet a lelki nyugalom élete. Nem mindig az elragadtatás érzése ugyan, de legyen állandóan békés, bizalommal teli. A reményetek nem önmagatokban, hanem Jézusban van. Gyengeségeteket kiegészíti az Ő ereje, tudatlanságotokat az Ő tökéletessége. Ezért ne magatokra, hanem Krisztusra tekintsetek! – Jézushoz vezető út, 70. o.

 

 

7. Olvassuk el 1Móz 4:1-12 részét! Mitől lett Kain „bujdosó és vándorló” (1Móz 4:12) a földön?

A Szentírás nem magyarázza meg külön, hogy Isten miért tekintett (RÚF) Ábelre és az áldozatára, Kainra pedig és az ő áldozatára nem (1Móz 4:4-5), de tudjuk az okát. „Kain zúgolódva lépett Isten elé. Nem hitt a megígért áldozatban, és abban, hogy szükség volna áldozatok bemutatására. Ajándéka semmiféle bűnbánatot nem fejezett ki. Úgy érezte, mint ahogy most is sokan, hogy Isten tervének pontos követésével elismerné gyengeségét és azt, hogy megváltását teljesen a megígért Megváltó engesztelésétől várja. A függetlenség útját választotta. Saját érdemeivel jött” (Ellen G. White: Pátriárkák és próféták. Budapest, 1993, Advent Kiadó, 46. o.).

Isten kijelentette, hogy Kain bujdosó és vándorló lesz a földön, de nem Ő tette azzá, ez inkább a saját bűnének és engedetlenségének a következménye volt. Nem talált nyugalmat Istenben, és rájött, hogy erre sehol máshol nem lelhet rá, legalábbis valódi nyugalomra nem.

Úgy is lehetne még mondani azt a héber szót, ami fordításban rátekintett (1Móz 4:4, RÚF), hogy „közelről megvizsgált”, „alaposan átgondolt”. Az Úr nem annyira az áldozatot, hanem inkább az áldozatot bemutató személy lelkületét vizsgálta meg alaposan és közelről. Nem szeszélyesen utasította vissza Kain gyümölcsáldozatát. Ez valójában azt mutatja, hogy gondosan megfontolta és mérlegre helyezte Kain jellemét, lelkületét és szándékát. Jó példája ez a vizsgálati ítéletnek.

8. Olvassuk el 1Móz 4:13-17 szakaszát, majd írjuk le, hogyan reagált Kain Isten ítéletére!

Nyugtalanokká válunk, amikor megpróbálunk elszaladni Isten színe elől. Dolgokkal, emberi kapcsolatokkal vagy akár túlhajszolt élettel igyekszünk pótolni az isteni kegyelem iránti vágyakozásunkat. Kain dinasztiát és várost alapított. Mindkettő szép teljesítménynek minősül, nagy eltökéltségről, tetterőről árulkodik, de végül semmi értelme sem lesz, ha a dinasztia istentelen, a város pedig lázong.

Még ha el is kell szenvednünk a bűneink következményeit, hogyan tanulhatjuk meg elfogadni a kereszt által felkínált bűnbocsánatot?

EGW idézet:

Kaint és Ábelt… oktatták az emberiség megváltására tett gondoskodásról. Elvárták tőlük, hogy hajtsák végre az alázatos engedelmesség rendszerét, kinyilvánítva Isten iránti tiszteletüket és a megígért Megváltóba vetett hitüket és bizalmukat azáltal, hogy megölik a nyáj elsőszülöttjét, és annak vérét ünnepélyesen bemutatják az Úrnak égőáldozatul. Az áldozatnak állandóan arra kellett vezetnie őket, hogy tartsák észben bűnösségüket és a Megváltó eljövetelét, aki a nagy áldozat lesz majd az emberiségért. Kain… nem akarta pontosan követni az engedelmesség tervét, és nem akart gondoskodni egy bárányról, hogy feláldozza a föld gyümölcsével. Csak kivette a földből a gyümölcsöt, és megvetette Isten követelését… Ábel azt tanácsolta bátyjának, hogy ne jöjjön az Úr elé az áldozat vére nélkül. Kain – mivel idősebb volt – nem akart hallgatni az öccsére. Megvetette a tanácsát, és a szertartási áldozat szükségessége iránti kétellyel és zúgolódással mutatta be áldozatát, azért nem fogadta el azt Isten. – A megváltás története, 52. o.

Amikor Kain látta, hogy az Úr nem fogadja el áldozatát, megharagudott rá és Ábelre. Azért volt mérges, mert a Mindenható nem fogadta el az ember pótlékát a menny által elrendelt áldozat helyett, és dühös volt testvérére, amiért ő engedelmeskedett, és nem lázadt fel vele együtt Isten ellen… Egy követként küldött angyalon keresztül hangzott az üzenet: „Ha jól cselekszel, emelt fővel járhatsz; ha pedig nem jól cselekszel, a bűn az ajtó előtt leselkedik.” (1Móz 4:6–7) Kainnak kellett dönteni. Ha bízik a megígért Megváltó érdemeiben, és engedelmeskedik Isten kívánalmainak, élvezheti a menny kegyét. Ha pedig továbbra is hitetlenkedik és vétkezik, nem panaszolhatja fel, hogy az Úr elvetette őt. (…) Kain gyűlölte és ezért meggyilkolta a testvérét, nem valami hibáért, amit Ábel elkövetett volna, hanem „mivel az ő cselekedetei gonoszok voltak, a testvéréi pedig igazak” (1Jn 3:12). Minden korban a gonoszok gyűlölték azokat, akik jobbak voltak, mint ők. Ábel engedelmes élete és rendíthetetlen hite állandó dorgálásként hatott Kainnak… Minél tisztább az a fény, amely Isten hű szolgáinak jelleméből tükröződik, annál feltűnőbbek a gonoszok bűnei, és ők annál eltökéltebben próbálják elpusztítani azokat, akik megzavarják a nyugalmukat. – Pátriárkák és próféták, 73–74. o.

Az önszeretet békétlenséget hoz. Ha odafentről születünk, ugyanaz a gondolkodás hat át bennünket is, ami Jézust – ez késztette Őt arra, hogy megalázza magát, és megmentsen minket. Ekkor nem keressük a legmagasabb polcot. Arra vágyunk, hogy Krisztus lábánál ülhessünk, tőle tanulhassunk. Megértjük: nem az szabja meg a munkánk értékét, hogy mekkora port verünk fel, mekkora zajt csapunk a világban, vagy milyen aktívak, buzgók vagyunk a magunk erejéből. Munkánk értéke azzal arányos, amilyen mértékben a Szentlélekből részesülünk. Az Istenben való bizalom szentebb magasságokba emeli az elmét, úgyhogy nyugalomban őrizhetjük meg a lelkünket. – Jézus élete, 330. o.

Ellen G. White: Jézushoz vezető út, „Növekedés Krisztusban” című fejezet.

„A rabbik felfogása szerint a vallás tartalma mindig a lázas tevékenykedés. Ragaszkodtak bizonyos külső cselekedetekhez, hogy kimutassák fensőbbséges kegyességüket. Lelkük így elszakadt Istentől, önelégültségük növekedett. Ma is fennáll ugyanez a veszély. Mihelyst fokozódik az ember aktivitása, és Istenért végzett munkáját siker koronázza, megjelenik a veszély, hogy emberi tervekben és módszerekben fog bízni. Egyre kevesebb lesz az ima, megcsappan a hit. A tanítványokhoz hasonlóan minket is fenyeget a veszély, hogy szem elől tévesztjük függésünket Istentől és tevékenységünkből akarunk üdvözítőt faragni. Szüntelen Jézusra kell tekintenünk s felismernünk, hogy az Ő ereje végzi a munkát. Miközben komolyan dolgoznunk kell az elveszettek megmentéséért, időt kell szakítanunk az elmélkedésre, imádkozásra, Isten Igéjének tanulmányozására is. Csak a sok imával megvalósított és Krisztus érdemeivel megszentelt munka bizonyul végül elégségesnek, jónak” (Ellen G. White: Jézus élete. Budapest, 1989, Advent Kiadó, 301. o.).

KÉRDÉSEK A BIBLIA ÉS AZ EVANGELIZÁLÁS C. KÖNYV ALAPJÁN

Lk 8–14; Evangelizálás,„Milyen munkát végezzenek a nők?” c. alfejezet
1. Ki jött elő reszketve, és mit mondott?
2. Hol olvashatunk az Úrnak a test „világosságára”, illetve „homályosságára” vonatkozó kijelentéséről?
3. Mit ad az Úr örömmel, és kinek?
4. Kikről mondta az Úr, hogy nem lehetnek az Ő tanítványai, és miért?
5. Mi az egyedüli feltétele annak, hogy értelmes nők bibliatanulmányozó csoportokat vezessenek?
 

I. ÁLTALÁNOS ÁTTEKINTÉS

Az előttünk álló negyedév tanulmánysorozatának címe: „Nyugalom Krisztusban”. A XXI. század társadalma tele van nyugtalan emberekkel. Az aggodalom és a szorongás a jövőre vonatkozó bizonytalansággal együtt nagy mértékben hozzájárul a lélek nyugtalanságához. Az elmegyógyászat szakorvosai egyre jobban aggódnak az általuk kezelt depressziós betegek folyamatosan növekvő száma miatt. Vannak felmérések, amelyek alapján úgy becsülik, hogy jelenleg mintegy 300 millió ember szenved depresszióban a világon, és a prognózisok szerint pár évtized múlva ez a kór meg fogja előzni a szívbetegségeket a halált okozó betegségek listáján. A Thomson Reuters Pharma becslései szerint világszinten a nyugtató gyógyszerek által generált éves forgalom meg fogja haladni a 6 milliárd dollárt. Csak az Egyesült Államokban évente több mint 270 millió receptet állítanak ki antidepresszáns gyógyszerekre. E negyedévi tanulmányaink – és főként az e heti – a pihenés valódi forrására összpontosítanak, és gyakorlati tanácsokat adnak arra, hogyan találjuk meg az igazi nyugalmat rohanó életünkben.

Ezen a héten visszautazunk az időben egészen a Teremtés hetéig, és felfedezzük a Krisztusban megvalósuló nyugalom örök mementóját, a szombatot. Megvizsgáljuk egy ótestamentumi írnok mély bánatát és bánatának hatását testi, szellemi és érzelmi egészségére. A lecke folyamán folyamatosan találkozunk majd Jézus pihenésre szólító meghívásával. Miközben megvizsgáljuk a „pihenés” szó jelentését az Óés az Újtestamentumban, jobban megértjük Kain nyugtalanságát, és felfedezzük, hogyan pihenjünk igazán Krisztusban.

II. MAGYARÁZAT

A szombati nyugalomról szóló legátfogóbb bibliai szakaszt 1Móz 2:1-3 verseiben találjuk. A teremtés hetének végén Jézus, szerető Teremtőnk egy „időkatedrálist” épített, ahogy Abraham Joshua Heschel rabbi fogalmazott. Jézus szombatról szombatra meghív, hogy hagyjuk magunk mögött a gondjainkat, gyötrődéseinket és szorongásunkat, és lépjünk be a „katedrálisába”, hogy megpihenjünk Őbenne. A földi paloták olykor különálló földrajzi egységeket képeznek. A Versailles-i palotának például 700 szobája van, s az összfelülete meghaladja a 67.000 m2-t. A világörökség részét képező monumentális palota a XVII. század egyik legnagyobb építészeti alkotása.

A szombat – Isten idő-katedrálisa – azonban sokkal jelentőségteljesebb és csodálatosabb, mint bármely ember által épített palota. Nem XVII. századi alkotás, hanem a világ kezdete, a teremtés óta fennáll. A szombat századokat ölel fel, és hétről hétre megszépíti a földet szent idejével. Egy folytonos emlékeztető, mely megmutatja, hol található az igazi pihenés. A szombat feltárja előttünk az ember szükségleteit mélyen ismerő Istent. Nem azért pihent meg a hetedik napon, mert elfáradt, hanem mert tudta, hogy mi el fogunk fáradni. 1Móz 2:2-ben olvassuk: „Elvégezé Isten hetednapon az ő munkáját, amelyet alkotott vala.” Az idő nem események végtelen ciklusa, amely folyamatos munkát feltételez. Isten egy mennyei szünettel ajándékozott meg minket, amelynek ideje alatt elmélyíthetjük a kapcsolatunkat vele, megújulhat az elménk, megerősödhet a testünk, és ápolhatjuk családi kapcsolatainkat.

A szombat által biztosított mennyei pihenés magával hozza a biztonság érzetét, annak tudatát, hogy szerető Teremtőnk gondoskodik rólunk. Őbenne leljük meg békénket. A szombat a stressz leghatékonyabb ellenszere. Biztosít minket afelől, hogy a világot teremtő Isten nem feledkezett meg rólunk és a környezetünkről. Ahogy mi megemlékezünk a nyugalomnapról, hogy megszenteljük azt, a Teremtőnk is megemlékezik rólunk ezen a napon, és gazdagon ránk árasztja mennyei áldásait, hogy kiszabadítson a félelem rabságából, a szenvedés láncaiból, az aggódás börtönéből.

Isten meghívása a pihenésre

A Szentírásban Isten meghívást intéz hozzánk, hogy tartsunk szünetet zsúfolt életünkben. Amikor elhatalmasodik felettünk a nyugtalanság és a gyötrődés, három dolog történik velünk:

  • Elveszítjük az összpontosító képességünket. A jelen események sodrása látszólag lever a lábunkról. Az élet kihívásai sokkal nagyobbaknak tűnnek, mint a valóságban, és hajlamosak vagyunk a gondokra összpontosítani, ahelyett hogy Istenre szegeznénk a tekintetünket, aki képes megoldani a problémákat. Tevékenységeink és kötelességeink sodrásában az isteni megoldások helyett emberi válaszokra hegyezzük a fülünket.
  • Kimerülünk fizikai, szellemi és érzelmi szempontból. Olyat mondunk vagy teszünk, amit később megbánunk. Az állandó elfoglaltság kifáraszt, a fáradtság pedig kimerültséghez vezet, amely a maga során csüggedésbe taszít. Az elfoglalt emberek sokszor elsietett döntéseket hoznak, mivel nem látják a teljes képet. Sietniük kell, hisz megoldásra vár a következő problémájuk. Túl kevés az idejük ahhoz, hogy nyugodtan elgondolkozzanak, mi a legjobb megoldás éppen soron lévő problémájukra.
  • Kezdjük elhanyagolni a Biblia tanulmányozását és az imaéletet, következésképpen áhítati életünk minősége kívánnivalót hagy maga után. Állandó elfoglaltságunk miatt elfáradunk, a fáradtság miatt pedig eredménytelenek és fegyelmezetlenek leszünk, akik képtelenek ellenőrzésük alatt tartani az érzéseiket, és végül az áhítati életünk minősége is megsínyli.

 

Ellen G. White ekképpen írt erről: „Mindazoknak, akik Istentől tanulnak, szükségük van egy-egy csendes órára, a természettel való kapcsolatra, a saját szívükkel és az Istennel való bensőséges beszélgetésre. Általuk egy olyan életnek kell megmutatkoznia, amely szokásaiban, életformájában egészen más, mint a világé. Ezért személyes tapasztalatból kell megismerniük Isten akaratát. Személy szerint kell meghallanunk, amint szívünkhöz szól. Amikor minden más zaj elül, és elcsendesülten várunk az Úrra, a lélek ebben a csendben jobban megérti Isten szavát. Ezt mondja: »Csendesedjetek és ismerjétek el, hogy én vagyok az Isten!« (Zsolt 46:11). Így lehet eredményesen felkészülni Isten szolgálatára. Aki a rohanó tömeg közepette és az élet mérhetetlen sok tennivalójának hordozása közben így felüdül, az a világosság és békesség légkörében él. Új erőt kap mind fizikailag, mind szellemileg. Élete jó illatot áraszt, és az a mennyei erő, amelyről bizonyságot tesz, megérinti az emberek szívét” (A nagy Orvos lábnyomán. 58. o.).

Érezted-e valaha, hogy nyomaszt az élet terhe, miközben egyik feladatot a másik után kell megoldanod? Bejött egy újabb mail vagy SMS, amire válaszolnod kell, egy újabb telefonhívás, amit le kell folytatnod, egy újabb bizottsági gyűlés, amelyen részt kell venned, egy újabb találkozó, amin meg kell jelenned… Mintha az életedet az „újabb és újabb” feladatok irányítanák. Egyszerűen túl sok minden szerepel a határidőnaplódban, képtelen vagy mindent megoldani, és amikor lefekszel, óhatatlanul a megoldatlan ügyeidre gondolsz. Befejezetlen munkád réme kísért, teendőid listáján a tételek mindössze félig kipipálva, a legjobb esetben is. Elméd szüntelenül dolgozik, nehezen alszol el, és folyton azon gondolkodsz, hogy hogyan ékelhetnél be újabb megoldandókat az amúgy is zsúfolt programodba.

Krisztus meghívása főként az elfoglalt, megfáradt és kimerült emberekhez szól, akik a „24/7” világában élnek. Jézus tanítványait nagyon felzaklatta Keresztelő János lefejezése. Jézus így szólt hozzájuk: „Jertek el csupán ti magatok valamely puszta helyre, és pihenjetek meg egy kevéssé. Mert sokan valának a járókelők, és még evésre sem volt alkalmas idejük” (Mk 6:31). Tennivalóik sokaságának közepette Jézus a pihenés lehetőségét ajánlotta fel nekik. Nem bátorította őket arra, hogy vakon belevessék magukat a kimerítő munkába. A pihenés, amit javasolt nekik, nem egyedi alkalomra szólt, és nemcsak rájuk vonatkozik. Jézus biztosította az Őt követőket: „Jöjjetek én hozzám mindnyájan, akik megfáradtatok és megterheltettetek, és én megnyugosztlak titeket” (Mt 11:28). A Jézus által felkínált pihenés nem mentesít a próbák alól, viszont biztosít afelől, hogy biztonságban vagyunk Őbenne. Jézus sohasem hagy el minket. Az egyik legnehezebb tapasztalat az életben az, amikor a nehézségek idején magunkra maradunk. Ezt az érzést tapasztalhatta meg Báruk is, Jeremiás írnoka.

Báruk bánata, Kain nyugtalansága és Isten válasza

Báruk Jeremiás írnoka volt. Jer 45:3-5 szakasza alapján ez a szegény ember erős érzelmi megrázkódtatáson ment keresztül. Jeruzsálemet hamarosan megtámadták az ellenséges seregek, és Báruk élete gyorsan megváltozott. A szenvedés, a fájdalom és a szerencsétlenség gyors léptekkel közeledett felé. Elhatalmasodott felette a félelem. Az aggodalmaskodás áradatként söpört végig a lelkén. Isten azonban szólt hozzá, és újfent biztosította őt, hogy „a te lelkedet zsákmányul adom néked, minden helyen, ahová elmégy” (Jer 45:5). Isten ígéretei biztosak, így a legnagyobb próbák közepette is megpihenhetünk. Az Ótestamentumban több szó is van, amit a bibliafordítók „pihenés”-ként tolmácsolnak. Jelentésük nagyon változatos: megkönnyebbülés, nyugalom, béke, stabilitás. Az Újtestamentumban ezeket a szavakat nyugalomként, lazításként vagy stabilitásként értelmezhetjük. Mindezekben a jelentésekben van egy közös nevező: belső békét feltételeznek, a nyugalom és nyugodtság érzését. Isten ajándéka ez megfáradt, hittel hozzá jövő gyermekeinek.

Kain története bizonyítja, hogy nem jöhet létre megnyugvás és pihenés ott, ahol az emberek fellázadnak Isten parancsolatai ellen, és saját ítéleteikben bíznak. Kain semmibe vette Isten világos utasításait, és a vallása a cselekedeteiben is megnyilvánult. Saját véleményét fontosabbnak tartotta Isten mennyei kinyilatkoztatásánál. Másfelől Ábel lelkében akkor is béke uralkodott, amikor meg kellett válnia földi életétől, mivel bizalmát teljességgel Istenbe helyezte.

III. ALKALMAZÁS

E heti tanulmányunk legkevesebb három gyakorlati, a mindennapi életre vonatkozó leckét tanít meg nekünk.

  1. Amikor túl fáradtak vagyunk ahhoz, hogy megpihenjünk szerető Teremtőnk oltalmában, életünket hatalmába keríti a stressz és a szorongás, ami lelkünk szenvedését és testünk megbetegedését okozhatja.
  2. Teremtőnk úgy alkotott meg bennünket, hogy szükségünk van a pihenésre. Több mint fizikai pihenésről van szó, bármennyire is fontos ez az ember számára. Magába foglalja az elme békéjét, amely az Isten Szavába és ígéreteibe vetett hit és a szombatnap áldásának eredménye.
  3. Ha a Teremtőtől elszakadva élünk, meghiúsul minden arra irányuló próbálkozásunk, hogy lelkünkben béke és tartós öröm lakozzon. Ezt szemlélteti Kain tapasztalata is. Akkor pihenhetünk igazán, ha bizalmi kapcsolat van köztünk és Teremtőnk között. Az igazi pihenés egyedül Krisztusban lehetséges. Ígéreteiben biztosít minket erről. Jelenlétében megszabadulunk a szorongástól, az aggódástól és a gondoktól.