Nyughatatlanok és lázadók

Alapige: „Mindezek pedig példaképpen estek rajtuk; megírattak pedig a mi tanulságunkra, akikhez az időknek vége elérkezett” (1Kor 10:11).

Az évszázadok során a nagyobb földrengések előtt többen felfigyeltek a kutyák és más háziállatok szokatlan, nyugtalan viselkedésére.

Tudósok mára megállapították, hogy az állatok képesek felismerni a földrengés szeizmikus hullámai közül az elsőt – a nyomáshullámot –, ami a másodlagos rengéshullámot előzi meg. Ez talán magyarázza, hogy miért viselkednek zavartan vagy nyugtalanul az állatok, még mielőtt a föld megremeg. Az emberektől eltérően egyes fajok, mint például az elefántok, képesek észlelni az előrengések alacsony frekvenciájú hanghullámait és rezgéseit.

2011. augusztus 23-án a Smithsonian Intézet Nemzeti Állatkertjében furcsán kezdtek viselkedni az állatok néhány perccel azelőtt, hogy egy 5,8-as erősségű földrengés rázta meg Washington városát. Mielőtt a föld remegni kezdett, a lemurok is vagy tizenöt percen át hangoskodtak.

Az e heti tanulmányunkban emberek különös nyugtalanságának egyes eseteit vizsgáljuk meg, amelyeket nem földrengésekhez hasonló, közelgő természeti katasztrófák váltottak ki, hanem az emberiség alapvető bűnössége. Nem nyugodtak meg abban, amit Krisztus a hozzá hittel és engedelmesen fordulóknak kínál fel.

Július 10 – A laikus evangélisták napja

EGW idézet:

Emlékeztettek engem az ősi Izraelre. Az Egyiptomból kivonuló roppant seregből alig hét lélek ment be Kánaánba. Holttesteik elszóródtak a pusztában a vétkeik miatt. Isten mai népét jobban fenyegeti a veszély, hogy elfeledkeznek a Mindenhatóról, és hagyják bálványimádásba vezetni magukat, akárcsak az Úr ősi népét. Még a hitvalló szombattartók is sokféle bálványt imádnak. Isten az ősi népének különösen a lelkére kötötte a bálványimádástól való őrizkedést, mert ha az elvezetné őket az élő Isten szolgálatától, az Úr átka érné őket. Holott ha teljes szívből, teljes lelkükkel és minden erővel Őt szeretnék, bőségesen megáldaná kosarukat és sütőteknőjüket, és eltávolítaná közülük a betegségeket. Áldás vagy átok áll Isten népe előtt. Áldás, ha kijönnek a világból, ha  különállók  lesznek,  az  alázatos  engedelmesség  ösvényét  járják, s átok, ha egyesülnek a bálványimádókkal, akik lábbal tapossák a menny magasztos követelményeit. Izrael bűneinek s gonoszságainak feljegyzései tanulságul állnak előttünk. Figyelmeztetésül, hogy ha követjük a példájukat a törvénytaposásban, ha eltávolodunk a mennytől, olyan bizonyosan elbukunk, mint ők. „Mindezek példaképpen estek rajtuk, megírattak pedig a mi tanulságunkra, akikhez az időknek vége elérkezett.” – Bizonyságtételek, I. köt., 609. o.

Izrael népének pusztai vándorlását Isten végidei Izraelének a tanulságára jegyezték fel a krónikák. Az, ahogyan munkálkodott az Úr vándorló népével – akik éhségnek, szomjúságnak és fáradtságnak voltak kitéve, de az Ő csodálatos hatalmának megnyilatkozásai révén megszabadította őket –, lényegében tele van figyelmeztetésekkel és utasításokkal Isten mai népére vonatkozóan. A hébereket különböző tapasztalatok által készítette fel az Úr a Kánaánban való lakozásra. Isten elvárja, hogy ma élő népe alázatos szívvel és tanulásra kész lelkülettel tekintse át azokat a megpróbáltatásokat, amelyeket a hajdani Izrael élt át, hogy felkészülhessen a mennyei Kánaánra. – This Day With God, 77. o.

Az ország, amely fele utazunk,  minden szempontból sokkal csodálatosabb a földi Kánaánnál, amely felé Izrael gyermekei haladtak… Mégis mi állta útjukat, amikor már láthatták a nagyszerű földet? (…) Hitetlenségük miatt kellett visszafordulniuk… Történetük figyelmeztetés számunkra, „akikhez az időknek vége elérkezett”. Izrael népéhez hasonlóan a mennyei Kánaán határához érkeztünk. Ha akarjuk, máris megszemlélhetjük az ígéret földjének szépségeit. Ha bízunk Isten ígéreteiben, szavaink és cselekedeteink azt fogják igazolni, hogy nem ezért a világért élünk, hanem legfőbb foglalatosságunk felkészülni a szent országban való lakozásra. – That I May Know Him, 169. o.

Izrael népe minden bizonnyal nyugtalan és boldogtalan volt, amikor a Sínai-félszigetet elhagyva Kánaán felé indult. Több mint egy év telt el azóta, hogy kivonultak Egyiptomból (4Móz 1:1). Készen álltak rá, hogy belépjenek az ígéret földjére. Népszámlálást tartottak és rendbe szerveződtek. Láthatták az isteni jóindulat és az Úr jelenlétének elképesztő, egyértelmű jeleit, mégis panaszkodtak, amikor a Sínai-félsziget elhagyása után először megálltak.

1. Olvassuk el 4Móz 11:1-15 szakaszát! Mi miatt keseregtek az izraeliták?

Izrael népe az egyiptomi hús, uborka, dinnye, póréhagyma, hagyma és fokhagyma után áhítozott. „Ki ad nekünk végre húst enni? Emlékezünk, hogy Egyiptomban ingyen ettünk halat, uborkát, dinnyét, póréhagymát, vöröshagy­ mát és fokhagymát. Most pedig elepedünk, mert semmit sem látunk a mannán kívül” (4Móz 11:4-6, RÚF). A szelektív memória súlyos esete ez, mert emlékeztek az ételre, de a rabszolgaságot és az elképesztő nehézségeket elfelejtették (vö. 2Mózes 1. fejezetével).

Már több mint egy éve Isten mannáját ették, mégis nyughatatlanul másra vágytak. Ez még Mózesre is hatással volt. Nem könnyű zúgolódó emberek csoportját vezetni. Mózes azonban tudta, hogy kihez forduljon. „Miért tet­ tél szolgáddal ilyen rosszat? Miért nem vagy indulattal hozzám, miért raktad m ennek az egész népnek a gondját” (4Móz 11:11, RÚF)?

2. Hogyan válaszolt Isten a panaszokra? Olvassuk el 4Móz 11:16-33 részét!

Az Úr tudja, hogy mire van szükségünk, amikor nyugtalanná válunk. Izrael esetében fürjeket adott nekik, hogy csillapítsa a hús iránti vágyukat. A nép viszont nem éppen olyan húst akart. Amikor boldogtalanok, nyugtalanok és mérgesek vagyunk, a haragunk tárgya általában csak kirobbantja a konfliktust, de valójában nem az okozza. Izrael fellázadt Isten vezetése ellen. Ettől nekünk is óvakodnunk kell, mindegy, milyen helyzetben vagyunk, mert sokkal könnyebb ebbe beleesni, mint gondolnánk!

Miért nnyű emlékeinkben szebbnek tni a múltat, mint az valójában volt?

EGW idézet:

Mikor Isten kivezette Izrael gyermekeit Egyiptomból, az volt a célja, hogy tiszta, boldog és egészséges népként telepítse le őket Kánaán földjén. Vegyük szemügyre azokat az eszközöket, amelyek segítségével ezt megvalósította volna. Fegyelmet vezetett be köztük, ami – ha jókedvvel követik – jót eredményezett volna nekik és utódaiknak. Nagymértékben megvonta tőlük a húst. Követelőzésüknek eleget téve adott ugyan húst közvetlenül a Sínai-hegyhez való érkezés előtt, de csak egyetlen napig. Isten ugyanolyan könnyűszerrel adhatott volna nekik húst is, mint mannát, de ez a megszorítás a nép javára történt. Az volt a szándéka, hogy szükségleteiknek megfelelőbb táplálékot nyújt az izgalmi állapotot okozó ételnél, amelyhez sokan Egyiptomban szoktak hozzá. Egészségesebb állapotba kívánta hozni megromlott étvágyukat, hogy majd örvendeni tudjanak annak a tápláléknak – a föld gyümölcseinek, amelyet Isten eredetileg nyújtott Ádámnak és Évának az Édenben. – Étrendi és táplálkozási tanácsok, 377. o.

Sátán, a betegségek és a nyomorúságok forrása a legnagyobb sikerekkel fogja hitegetni Isten népét… Kezdetben kísértéseivel környékezte meg az elegy népet (azokat az egyiptomiakat, akik hittek), hogy később zúgolódásra és lázadásra késztesse őket. Ezek az emberek nem elégedtek meg az Istentől kapott egészséges táplálékkal. Megromlott étvágyuk még több ételt, de főleg húst követelt… Zúgolódásuk rövid idő alatt megfertőzte az egész népet. Kezdetben Isten nem tett eleget érzéki vágyaiknak, hanem büntetést szabott ki rájuk, a legbűnösebbeket pedig villámlással sújtotta halálra. De ettől sem alázkodtak meg, hanem még inkább zúgolódtak… „És szél jött ki az Úrtól, és hozott fürjeket a tengertől, és bocsátotta a táborra… Akkor felkelt a nép, és azon az egész napon és egész éjjel és az egész következő napon gyűjtöttek maguknak fürjeket… A hús még foguk között volt, és meg sem emésztették, amikor az Úrnak haragja felgerjedt a népre, és megverte az Úr a népet igen nagy csapással.” (4Móz 11:16–23, 31–33) Zúgolódtak, lázongtak Mózes és az Úr ellen, mert nem azt kapták, ami végül annyira károsnak bizonyult. Az étvágyuk uralta őket, és Isten eleget tett a vágyaiknak, húst adott nekik, utána pedig hagyta, hogy viseljék érzéki vágyaik következményeit. – Spiritual Gifts, IV/a köt., 15–18. o.

3. Olvassuk el 4Móz 12:1-3 szakaszát! Mi miatt mérgelődött Mirjám és Áron?

Mirjám és Áron – úgy tűnik – Mózesre a kusita felesége miatt haragudott. Cippóra Midiánból származó idegen volt (lásd 2Móz 3:1). Még Izrael „elit” köreiben is megmutatkozott a bűnös természet, ráadásul nem valami kellemes módon (ha egyáltalán létezhet olyan).

A bibliaszöveg viszont egyértelműen megmutatja, hogy ez csak ürügy volt. Lényegében a prófétaság ajándéka miatt panaszkodtak. Az előző fejezetben Isten azt mondta Mózesnek, hogy válasszon ki hetven embert Izrael vénei közül, akik segítenek neki a vezetés ügyintézéssel kapcsolatos terheit hordozni (4Móz 11:16-17, 24-25). Áronnak és Mirjámnak is fontos vezető szerepe volt (2Móz 4:13-15; Mik 6:4), ekkor viszont úgy érezték, hogy az új vezetői felállás fenyegeti a helyzetüket, ezért kérdezték: Vajon csak Mózes által beszélt az Úr? Nem beszélt­e miáltalunk is” (4Móz 12:2, RÚF)?

4. Hogyan felelt Isten a panaszukra? Olvassuk el 4Móz 12:4-13 részét! Vajon miért volt ilyen határozott?

Isten válasza egyből megérkezett, félreérthetetlen volt. A prófétaság ajándéka nem fegyver, amit hatalomszerzésre lehetne használni. Mózes alkalmas volt a vezetésre, mivel megtanulta, hogy a legvégsőkig az Úrra kell bíznia magát. Mirjámot talán azért említi az 1. vers Áron előtt, mert ő lehetett a Mózes elleni támadás felbujtója. Áron ekkoriban már Izrael főpapjaként szolgált. Nem léphetett volna be a sátorba és nem járhatott volna közben a nép érdekében leprásan. Isten egyértelműen kimutatta, hogy mindkettőjükre haragszik, amikor Mirjámot átmeneti bélpoklossággal büntette. Emellett segített, hogy a családja hozzáállása is jó irányba változzon. Áronnak a nővéréért mondott könyörgése megerősíti, hogy neki is része volt az esetben (4Móz 12:11). Ekkor pedig azt látjuk a bírálgatás és a nyugtalanság helyett, hogy Áron Mirjámért könyörög, ugyanakkor Mózes is közbenjár érte (4Móz 12:11-13). Az Úr ilyen lelkületet szeretne látni a népe között. Meghallgatta a könyörgésüket és meggyógyította Mirjámot.

Mindig nnyű bírálni az egyházi vezetést, mindegy, melyik szintről legyen szó. Ám mennyivel jobb lenne az egyház helyzete és a saját lelkiállapotunk is, ha közbenjárnánk a vezetőinkért, még ha nem is értünk velük egyet!

EGW idézet:

Irigységében Mirjám azt gondolta, hogy ő és Áron a Mózes felesége miatt lettek elhanyagolva. Úgy vélte, hogy Cippóra befolyásolta a férjét, azért nem kérte ki a tanácsukat a fontos kérdésekben, mint ahogy korábban szokta. Az Úr hallotta a Mózes elleni zúgolódást, és rossz néven vette… „És felgyulladt az Úr haragja őreájuk, és elment. És a felhő is eltávozott a sátor felül, és ímé, Mirjám poklos volt, fehér, mint a hó… Kiáltott azért Mózes az Úrhoz, mondván: Isten, kérlek, gyógyítsd meg őt!… Kirekesztetett azért Mirjám a táboron kívül hét napig. És a nép nem indult tovább, míg vissza nem hívatott Mirjám.”

Azzal, hogy Mirjám Isten választott szolgája ellen lázadt, nemcsak a testvére ellen, hanem maga Isten ellen is tiszteletlenséget tanúsított. Áront is rávette az irigység lelkületére. Áron előreláthatta volna a gonoszságot, és rámutathatott volna a bűnre, ehelyett azonban inkább csatlakozott testvére lázadásaihoz. Mirjám és Áron zúgolódásai dorgálásként kerültek be a szent történelembe mindazokért, akik hajlanak az irigységre és azok elleni zúgolódásra, akikre az Úr a munka nehezét helyezte. – Spiritual Gifts, IV/a köt., 20–21. o.

Harci fegyvereinket az ellenség ellen kell irányítanunk, de sosem azok felé, akik a királyok Királyának csapatában menetelnek, és férfiasan vívják az urak Urának csatáit. Senki ne célozzon olyan katonára, akit Isten elismerése övez, és akit az Úr különleges üzenet hirdetésével és feladat elvégzésével bízott meg a világban. Előfordulhat, hogy Krisztus katonáinak nem minden lépését jellemzi tökéletesség, hibáik azonban ne olyan szavakat hozzanak elő harcos társaik részéről, melyek meggyengítik, hanem amelyek megerősítik és segítik őket felgyógyulni az adott területen. Ne hozzanak szégyent Isten dicsőségére, és ne adjanak lépéselőnyt Királyuk legkeserűbb ellenségének! – Szemelvények Ellen G. White írásaiból, III. köt., 344. o.

A katonák ne ítélkezzenek értetlenül és durván bajtársaik fölött, ne túlozzák el azok tévedéseit. Testvéreiket vádolva ne tanúsítsanak sátáni lelkületet. Majd eljutunk oda is, hogy a világ tévesen és hamisan fog ítélkezni fölöttünk, miközben mi az igazságot hirdetjük, és Isten lábbal tiport törvényét védelmezzük, ezért senki se szerezzen már most gyalázatot az Úr művének azzal, hogy Krisztus katonáinak hibáit kipellengérezi, főleg, ha a tévedők beismerik botlásaikat, és igyekszenek helyrehozni azokat. Akik balga módon mások elé tárják testvéreik hibáit, Isten vádjaival fognak szembesülni, mert sokkal nagyobb a bűnük hibázó testvérük vétkénél. Az atyafiak kritizálása és elítélése olyan, mintha magát Jézust kritizálnák, és fölötte ítélkeznének. – 48. levél, 1894.

Az izraeliták végre eljutottak Kánaán határára, majd tizenkét kémet küldtek a föld felderítésére, akik elképesztő jelentést adtak.

5. Olvassuk el a kémek beszámolóját 4Móz 13:27-33 szakaszában! Melyik résznél foszlottak szerte az izraeliták reményei?

Káleb közbelépése ellenére a kételkedők és a szkeptikusok szava kerekedett felül. Izrael nem merte elfoglalni azt, amit Isten nekik ígért. Nyugtalanságukban úgy döntöttek, hogy inkább sírnak és zúgolódnak, mint hogy elinduljanak és ünnepeljék a győzelmet. Amikor nyugtalan a szívünk, nehezünkre esik hitben járni. A nyugtalanság viszont nem csak az érzelmeinkre hat. A tudósok szerint egyértelmű a kapcsolat a nyugalom hiánya (az alváshiányt is beleértve), illetve az elhízást, függőséget és fokozott nyugtalanságot, boldogtalanságot eredményező rossz döntések között.

6. Olvassuk el 4Móz 14:1-10 részét! Mi történt ezek után?

A helyzet még rosszabbra fordult. Oda sem fi yeltek Káleb kétségbeesett könyörgésére: „Csakhogy ne lázongjatok az Úr ellen (4Móz 14:9). Az egész közösség a vezetők megkövezésére készült. A nyugtalanság lázadáshoz vezet, ami pedig végül halálba visz. „A hűtlen kémek nagy hangon vettek részt Káleb és Józsué bevádolásában. A nép pedig azt kezdte el kiáltozni, hogy kövezzék meg őket. A megkergült tömeg kődarabokat ragadott, hogy megölje e hűséges embereket. Az őrültségre jellemző ordítozással rohantak előre. Hirtelen a kövek kihullottak kezükből, és mélységes csend ereszkedett rájuk. Remegni kezdtek a félelemtől. Isten közbelépett, hogy megakadályozza gyilkos szándékuk megvalósítását. Isten jelenlétének dicsősége lángoló fényként világította meg a sátrat. Az egész nép megláthatta és szemlélhette az Úr jelenlétének ezt a feltűnő jelét. Egy náluknál hatalmasabb valaki nyilatkoztatta ki magát, és senki sem merte folytatni ellenállását. Azok a kémek, akik a hamis és bűnös jelentést hozták, a rémülettől lesújtottan lapultak meg és visszafojtott lélegzettel tűntek el sátraikban” (Ellen G. White: Pátriárkák és próféták. Budapest, 1993, Advent Kiadó, 353. o.).

Ebben a pillanatban az Úr dicsősége nyíltan megmutatkozott. Amikor Mózes negyedik könyve 14. fejezetének történetét olvassuk, mintha a kép megmerevedne, hogy bele tudjunk hallgatni Isten és Mózes párbeszédébe. Az Úr tudta, hogy az Ő személye ellen lázadtak, még ha a köveket Mózesnek, Kálebnek és Józsuénak szánták is.

EGW idézet:

A reménység és a bátorság helyt adott a gyáva kétségbeesésnek, mikor a kémek befejezték hitetlenkedő beszámolójukat. Szívük teljesen megtelt a Sátán által felbujtott elkedvetlenítéssel, helytelenítéssel és ellenzéssel. Hitetlenségük sötét árnyékot borított az egész gyülekezetre, és megfeledkeztek az Úr hatalmas erejéről, amelyet már olyan sokszor kinyilatkoztatott választott népe érdekében. A nép nem várt arra, hogy a menny hatalma ismét visszatükröződjön rajtuk. Nem gondoltak arra, hogy az az Isten, aki ilyen messzire elhozta őket, bizonyára a megígért földre is elviszi őket, és nekik adja azt az országot. Nem idézték fel, hogy milyen csodálatos módon szabadította meg őket elnyomóik kezéből, mikor a Vörös-tengeren átvezető biztonságos ösvényt vágta számukra, a fáraó őket üldöző seregét pedig ugyanott elpusztította. Egyszerűen kihagyták a számításukból Istent, és úgy viselkedtek, mintha életük és jövőjük kizárólag csak seregeik erejétől függene. Hitetlenségükkel korlátozták a menny hatalmát, és nem többé bíztak abban a kézben, amely mindeddig biztonságban vezette őket. Azután újból elkövették előző tévedésüket, és elkezdtek morgolódni, zúgolódni Mózes és Áron ellen. – Pátriárkák és próféták, 388. o.

Káleb megbízható volt, és állhatatos. Nem dicsekedett, nem sorolta fel az érdemeit és jó tetteit, mégis mindig a jó oldalán vetette latba a tekintélyét. És mi lett a jutalma? Amikor az Úr ítéletet hirdetett azok ellen, akik nem hallgattak a szavára, róla ezt mondta: „Szolgámat, Kálebet, mivel más lelkület töltötte el, és egészen mellettem állt, elvezérlem arra a földre, amelyen járt, és utódai birtokukba is veszik.” (4Móz 14:24) Míg a gyávák és zúgolódók a pusztában hullottak el, a hűséges Káleb otthonra talált az ígéret földjén. – Bizonyságtételek, V. köt., 303. o.

Ezek az emberek rossz útra  tértek,  konokul  szembehelyezkedtek Kálebbel, Józsuéval és Mózessel, sőt, magával Istennel is. Minden lépéssel, amelyet megtettek, csak még elszántabbak lettek. Elhatározták, hogy kedvüket szegik mindazoknak, akik birtokukba akarják venni Kánaánt, és ennek megvalósítása érdekében fáradoznak. Eltorzították az igazságot, hogy fenntarthassák káros befolyásukat. „Olyan föld az – mondták –, amely megemészti lakóit.” Ez nemcsak rosszindulatú beszámoló, hanem hazugság is volt. Ez a hazugság önmagával is összeegyeztethetetlen, magának is ellentmondó volt… Mikor az emberek hitetlenségre adják a szívüket, akkor Sátán uralma alá helyezik magukat, és senki sem tudhatja, milyen messzire vezeti majd el őket. (…) Ezután pedig lázadás és nyilvános zendülés következett be gyorsan, mert az ördög uralma teljes lett, és az embereket mintha megfosztotta volna józan eszüktől… Így már nemcsak Mózest, hanem magát Istent is azzal vádolták meg, hogy becsapta őket, mert olyan földet ígért nekik, amelyet ők nem voltak képesek birtokukba venni. Olyan messzire elmentek, hogy vezetőt is választottak maguknak abból a célból, hogy vezesse vissza a népet szenvedéseik és rabszolgaságuk földjére, ahonnan a Mindenható erős karja szabadította ki őket. – Pátriárkák és próféták, 389. o.

 

 

7. Milyen lehetőséget kínált fel Isten a lázadáskor Mózesnek? Olvassuk el 4Móz 14:11-12 verseit!

Az Úr azt mondta, hogy elpusztítja az izraelitákat és egy új nemzetet hoz létre, amelynek Mózes lesz az atyja.

8. Hogyan reagált zes a nyílt lázadásra, ami nemcsak ellene, hanem Isten ellen is irányult (4Móz 14:13-19)?

Ebben a pillanatban látszik meg igazán, hogy milyen volt Isten embere. Mózes megörökített válasza előre mutat a Közbenjáróra, aki több mint ezernégyszáz évvel később a nehézségekkel küzdő tanítványaiért imádkozik majd (János 17. fejezet). Több teológus és bibliakutató annak példáját látja Mózes reakciójában, amit Krisztus tesz értünk. Kérdés sem fért a vétkességükhöz, ahogy a miénkhez sem. Mózes mégis így könyörgött: Bocsáss meg nekik a te irgalmasságod nagy volta szerint (4Móz 14:19)! Amit az Úr akkor tett Mózes közbenjárására, ugyanazt teszi velünk Jézusért, az Ő halála, feltámadása és értünk való közbenjárása miatt.

Mózes így imádkozott: „Kérlek, kegyelmezz meg e nép hamisságának a te irgalmasságod nagy volta szerint, amiképpen megbocsátottál e népnek Egyip­ tomtól fogva mindeddig” (4Móz 14:19). A lázadás és a nyugtalanság közepébe talál a kegyelem. A megbocsátás új kezdetet kínál.

Viszont ennek ára van. A kegyelmet nem adják olcsón. A bűnbocsánat ellenére a népnek el kellett viselnie lázadása következményeit, az a nemzedék nem léphetett be az ígéret földjére (4Móz 14:20-23).

Isten valóban megtartotta őket a pusztában még harmincnyolc évig, enni adott nekik, a szentélyből szólt hozzájuk. Mellettük volt a pusztaságban. Aztán meghaltak, és a következő nemzedék vette át a stafétabotot, és talált nyugalmat az ígéret földjén. Ez ítéletként hangzik, de valójában kegyelem. Hogyan lett volna képes az a nemzedék meghódítani Kánaán erős városállamait, ha nem tanultak meg bízni Istenben? Hogyan világíthattak volna a nemzetek között, ha ők maguk is sötétben botorkáltak?

Milyen nehéz leckét tanultunk már meg a megbocsátott bűnök következményeiről?

EGW idézet:

Isten népének vezetői közül Mózes volt a legnagyobb. Az Úr nagy megtiszteltetésben részesítette, nem azért, mert az  egyiptomi  udvarban nevelkedett, hanem mivel a legszelídebb ember volt. Isten szemtől szemben beszélt vele, ahogy a barátjával beszél az ember. Aki arra vágyik, hogy a menny megtiszteltetésben részesítse őt, legyen szerény. Az Úr munkáját végzőket alázatuknak kellene megkülönböztetni másoktól. Akit szelídsége különböztet meg, azt Krisztus megbízhatónak nevezi. „Az ilyenen át ki tudom nyilatkoztatni magam a világnak. Nem fogja az önzés szálait szőni a szövetbe. Kinyilatkoztatom magam neki, ahogyan nem nyilatkoztatom ki a világnak.” – A Te Igéd igazság, I. köt., 1113. o.

Mózes elcsüggedt, amikor látta, hogy a családok a sátraik  előtt állva zúgolódnak és siránkoznak. Az Úr elé tárta a nehéz helyzetet, az izraeliták engedetlen lelkületét, valamint azt is, hogy őt az Úr atyaként helyezte a nép élére Izrael terheinek hordozására. Megkérdezte, miként hordozhatná ezt a nagy terhet, hiszen folyamatosan hallgatnia kell a nép zúgolódását a parancsolatok, valamint maga Isten ellen. Kijelentette, hogy szívesebben vállalja a halált, minthogy végig kelljen néznie, ahogy az izraeliták a vétkükkel büntetést vonnak magukra, és így ellenségeik örülhetnek majd a nyomorúságuknak. – Spiritual Gifts, IV/a köt., 16. o.

A bűn elvakítja a szemet, megcsalja a szívet. A becsületesség, szilárdság és kitartás olyan vonás, melyet mindenki törekedjen komoly lelkiismeretességgel ápolni; hiszen ellenállhatatlan erővel ruházza föl birtokosát olyan hatalommal, ami erőssé teszi őt a jó tettekre, erőssé a gonoszsággal való szembeszegülésre, erőssé, hogy elviselje a bajokat. Ez az a hely, ahonnan a legfényesebb tündökléssel ragyog fel a valóban kiváló jellem. (…) Istentől nyertük szellemi és erkölcsi képességeinket, erőnket, mégis mindenki nagymértékben a maga jellemének építője. Minden nap kissé magasabb lesz az épület. Az Úr szava figyelmeztet bennünket, hogy vigyázzunk: épületünk az örök sziklára alapuljon. Közeleg az idő, amikor munkánk úgy áll majd leplezetlenül, amint van. Most van itt az ideje, hogy műveljük a mennytől kapott képességeinket, hogy olyan jellemet alkossunk, mely hasznos idelenn, de hasznos lesz a magasztosabb életre is ezután.
Az élet minden cselekedete, legyen még oly jelentéktelen is, megteszi a maga hatását a jellem alakulására. A jó jellem értékesebb, mint a világi javak, kialakítása pedig a legnemesebb foglalkozás, melyet az ember űzhet. – Bizonyságtételek, IV. köt., 655–657. o.
 

9. Milyen hasonlóságot veszünk észre Izrael pusztai vándorlása és Istennek közvetlenül a második advent előtt élő népe között (lásd 1Kor 10:1-11)?

A világtörténelem során Isten népe az ígéret földjét kutatva vándorolt a pusztában. A pusztaságnak sok arca van. Most inkább a média véget nem érő ostroma, az érkező üzenetek folyamatos csippanása, illetve a szüntelen szórakozás mély zúgása formáját ölti. Szerelemként akarja eladni a pornográfiát, a problémáinkat pedig az anyagelvűséggel próbálja megoldani: ha csak egy kicsit is fittebbek, fiatalabbak, jobb módúak, vonzóbbak lehetnénk, akkor minden gondunk eltűnne.

Az izraelitákhoz hasonlóan mi is nyugtalanul keressük a békességet, gyakran rossz helyen.

10. Hogyan reagáltak az izraeliták Isten ítéletére 4Móz 14:39-45 szakaszában?

Jellemző, ahogy Izrael az isteni ítéletet fogadta. Kimondták: „Bűnösök vagyunk.” Itt vagyunk, menjünk hát arra a helyre, amelyről az Úr beszélt” (4Móz 14:40, RÚF).

A komolytalan kötelezettségvállalás olyan, mint a helytelenül beadott oltás: nem működik. Az orvosok ma azt javasolják, hogy a születés utáni első huszonnégy órában kell beadni a Hepatitis B oltást. Ez jó kezdet. Ám az első szúrás után még nem alakul ki védettség a fertőzéstől, ha azt nem követi másik két vagy három ismétlőoltás, a megfelelő időben és mennyiségben.

Izrael lázadó lelkületű pálfordulása halálba és csalódásba torkollott, amit a 14. fejezet utolsó versei jegyeznek fel, mivel a nép nem volt hajlandó elfogadni Isten új iránymutatását, inkább makacsul támadást indított a szövetség ládája, illetve Mózes vezetése nélkül. Az elbizakodottságnak nagy ára van, halálba vezet. Igen gyakran a félelem hajtja. Mivel tartunk valamitől, olyan döntéseket hozunk, amelyeket később megbánunk.

Idézzünk fel olyan alkalmakat, amikor hittel tettünk valamit, illetve amikor elbizakodottan léptünk! Mi volt a fő különbség?

EGW idézet:

Magasra kell tennünk a hit mércéjét. Túl kevés hittel rendelkezünk. Isten Igéje a biztosítékunk. Úgy kell azt elfogadnunk, ahogy van, egyszerűen kell elhinnünk minden szavát. Az Ige alapján kérhetünk nagy dolgokat, és hitünk mértéke szerint meg is fogjuk azokat kapni. Ha szívünket megalázzuk az Atya előtt, ha életünk elrejtőzik Krisztusban, akkor magasztos és szent tapasztalatokat szerezhetünk. Az igazi hit azt jelenti, hogy pontosan azt teszed, amit Isten parancsolt, és nem követed el azt, amire Ő nem kért. A hit gyümölcse: tisztesség, igazság és jóság.  Az Úr  törvényének  fényében  kell járnunk, és akkor hitünk jó cselekedeteket terem, és a szívünk minden nap megújul… Ha több hittel rendelkeztünk volna, és kevésbé bíztunk volna saját bölcsességünkben, akkor Isten már kiáraszthatta volna hatalmát az emberi szívre. Ha egyesülünk vele, és élő hittel rendelkezünk, akkor megadja nekünk azt a nagy előjogot, hogy hatékony közbenjárásában részesít. Ezáltal Krisztussal együtt keresztre szegeztetünk, vele együtt halunk meg, vele támadunk fel, és megyünk előre életünk megújulása által. – The Upward Look, 346. o.

Amikor Sátán megpróbálja ledönteni a lélek védőkorlátait, és igyekszik rávenni a bűnre, akkor élő kapcsolatban kell maradnunk Istennel, bíznunk kell az Ő erejében és abban, hogy képes kimenteni bennünket bármilyen bajból. Kerülnünk kell a gonoszságot, keresnünk kell a feddhetetlenséget, a szelídséget és a szentséget.
Elérkezett az ideje, hogy mindannyian eldöntsük, kinek az oldalán állunk. Sátán angyalai fognak hatni azok elméjére, akik engednek nekik. Ám vannak mennyei angyalok is, akik Isten dicsőségének sugarait szeretnék elhozni mindazok számára, akik készek befogadni Őt. Csak tőlünk függ, hogy Isten hívei vagy az ördög szolgái közé számláltatunk.  Magatartásunkkal  minden  nap  megmutatjuk,  hogy  kinek a szolgálatában állunk. – Our High Calling, 15. o.

Korunkban a hitszegés és hitehagyás szelleme érvényesül, amely állítólag a felvilágosultság, az igazság biztos ismerete, de valójában a legelvakultabb elbizakodottság. Emberi elméleteket dicsőítenek, melyeket az Úr, valamint törvénye helyére tesznek. Sátán engedetlenségre csábítja az embert, és azt ígéri, hogy engedetlenségével szerzett szabadsága és függetlensége nyomán az ember olyan lesz, mint Isten. Azt látjuk, hogy az emberek a menny világos kijelentéseivel szemben foglalnak állást, és bálványimádóan az isteni kinyilatkoztatás fölé helyezik az emberi bölcsességet. A világ szokásaihoz való alkalmazkodásuk és hatásaival való azonosulásuk által annyira eltompul és összezavarodik a gondolkodásuk, hogy szinte már nem is tudnak különbséget tenni a világosság és a sötétség, az igazság és a tévedés között. Olyan meszszire eltávolodtak a helyes úttól, hogy néhány úgynevezett filozófusnak a véleményét megbízhatóbbnak tartják a Biblia igazságainál. Úgy tűnik, hogy Isten Igéjének kérlelései és ígéretei, az engedetlenség és bálványimádás ellen  meghirdetett  ítéletei  nem  érintik  meg  a  szívüket.  Azt a hitet, amely Pált, Pétert és Jánost áthatotta, idejétmúltnak, titokzatosnak, modern gondolkodók felfogásához méltatlannak tartják. – Próféták és királyok, 178. o.
 

Ellen G. White: Pátriárkák és próféták, „A Sínaitól Kádesig” című fejezet.

„Isten azzal, hogy megparancsolta nekik az ellenségeik földjéről való visszavonulást, tulajdonképpen látszólagos engedelmességüket tette próbára. Bebizonyult, hogy engedelmességük nem volt őszinte és valóságos. Tudták, hogy súlyosan vétkeztek, amikor megengedték, hogy meggondolatlan érzéseik irányítsák őket, és amikor arra törekedtek, hogy megöljék azokat a kémeket, akik Isten iránti engedelmességre ösztökélték őket. Az rémisztette meg őket, hogy olyan félelmetes hibát követtek el, amelynek következményei katasztrofálisnak bizonyultak számukra. Szívük változatlan maradt, és valami ürügyre volt szükségük, hogy alkalomadtán hasonló módon törjenek ki. Ez az alkalom akkor jött el, amikor Mózes Isten felhatalmazása alapján megparancsolta nekik, hogy menjenek vissza a pusztába” (Ellen G. White: Pátriárkák és próféták. Budapest, 1993, Advent Kiadó, 354–355. o.).

„Az elbizakodottság is igényli az ígéreteket, de úgy használja fel őket, ahogyan Sátán: a törvényszegés mentegetésére. A hit ősszüleinket az Isten szeretetében való bizalomra vezérelte volna, engedelmességre parancsolatai iránt. Az elbizakodottság arra késztette őket, hogy az Úr törvényét áthágják, és azt higgyék, hogy az Ő nagy szeretete megmenti őket a bűn következményétől. Nem hit az, amely az Ég kegyét igényli anélkül, hogy teljesítené a feltételeket, amelyekhez a kegyelem kötve van. Az őszinte hit alapja a Szentírás ígéreteiben és rendelkezéseiben van” (Ellen G. White: Jézus élete. Budapest, 1989, Advent Kiadó, 97–98. o.).

KÉRDÉSEK A BIBLIA ÉS AZ EVANGELIZÁLÁS C. KÖNYV ALAPJÁN

Lk 15–21;Evangelizálás,„Nevelés és iskola” c. alfejezet

  1. Mit mondott az Úr a „hamis mammonból” való barátokról?
  2. Milyen magatartást tanúsítottak másokkal szemben azok, akiknek az Úr dedikáltan példázatot mondott?
  3. Kinek mondta az Úr, hogy nem ismerte meg az ő meglátogatásának idejét?
  4. Mitől nehezedhet meg a mi szívünk?
  5. Mi a nevelés legfőbb célja?

I. ÁLTALÁNOS ÁTTEKINTÉS

E heti tanulmányunk az elbukott emberi természetünk bűnössége és a belső béke hiánya közötti kapcsolattal foglalkozik. A nyugtalanság állapota az élettel szembeni elégedetlenség formáját ölti. A nyugtalanság szembeszáll az élet körülményeivel, amikor azok nem felelnek meg az elvárásoknak. A nyugtalanságnak sehogy sem sikerül elfogadnia az életet másképpen, mint eszményi körülmények között. Elégedetlen azzal, amije van, és ereje felett is megpróbál többet elérni.

Ez az elégedetlenség Izrael népének pusztai vándorlása alatt tanúsított magatartásában jutott kifejezésre. Az irgalmas Isten mannát adott népének, hogy éhségét csillapítsa, miközben Kánaán felé vándorolt a pusztában, mégis sokan voltak, akik ennek ellenére elégedetlenek lévén, Mózesnek panaszkodtak, és kitartóan visszakövetelték Egyiptom „húsos fazakait” (2Móz 16:3). Nyugtalanságuk és lázadásuk odavezette őket, hogy könyörögtek a vezetőjüknek: térhessenek vissza a Nílus menti országba. A lázadás nyugtalanságot szül, a nyugtalanság pedig tovább erősíti a lázadó lelkületet.

A nyugtalanság és a lázadás együttes megnyilatkozása mögött gyakran a hitetlenség rejtőzik. E heti tanulmányunkban az Ígéret Földjéről hírt szerző tíz  kém  tapasztalatával  fogunk  foglalkozni.  Az  izraeliták  küldöttei  látták a meghódítandó ország csodálatos gazdagságát, és elismerték, hogy egy „tejjel és mézzel folyó földről” van szó, de nem hitték, hogy Isten segítségével legyőzhetik az ott lakó ellenséget. Ez a hitetlenség egy leplezetlen lázadás folytán vált nyilvánvalóvá. Majd miközben Isten szembesítette őket magatartásuk következményeivel, kirobbantották a háborút Kánaán megszerzéséért, semmibe véve Isten tanácsait. Az eredmény: szörnyű vereséget szenvedtek. Leckénk során figyelmesen megvizsgáljuk a hit és a merészség közötti különbséget is.

A nyugtalanság és a lázadás elhamarkodott döntésekhez és borzalmas következményekhez vezet. Ezt látjuk az Isten tekintélye és a Mózes irányítása ellen lázadó Áron és Mirjám tapasztalatában is. Ahelyett, hogy hagyta volna, hogy a bátyja és a nővére elviselje lázadása következményeit, Mózes közbenjárt értük, és Isten meghallgatta az imáját. A közbenjárás jelentős mértékben megváltoztatja a jó és a gonosz közötti küzdelem kimenetelét.

II. MAGYARÁZAT

Egy Isten iránt hűséges királyról mesélik, hogy nagyon zavarta az udvarához tartozók hálátlansága. Egy alkalommal nagy lakomát rendezett, és miután a magas rangú meghívottak elfoglalták a helyüket (előre meghatározott asztalrend szerint), egy koldus lépett be a terembe, és csoszogva ő is leült a király asztalához, majd mintha a világ legtermészetesebb dolga lett volna, majszolni kezdte a feltálalt ételeket. Miután teletömte magát, felállt, és szó nélkül távozott. Az előkelő vendégek felháborodtak és dühösek lettek, és engedélyt kértek a királytól, hogy elkapják a csavargót, és ellássák a baját a háládatlanságáért. Akkor a király ezt mondta: „Ez a koldus egyszer tett olyat a királlyal, amit ti naponta háromszor tesztek Istennel. Asztalhoz ültök és addig esztek, amíg jól laktok, majd felálltok és anélkül távoztok, hogy Jótevőtöket ismernétek fel Istenben, és hálát adnátok neki.”

Pontosan ez volt Izrael népének problémája. A háládatlanság az e heti tanulmányunk központi témája. Ha megfeledkezünk arról, amit Isten tett velünk a múltban, nem vesszük észre, amit a jelenben tesz, és bizalmatlanok vagyunk vele szemben, ami a jövőnket illeti, magatartásunk természetes következménye az elégedetlenség. Az alábbiakban Ellen G. White emlékezetes megjegyzését idézzük, amit az Isten áldásairól való megfeledkezés kapcsán tett:

„Már elfelejtették a keserű szolgálatukat Egyiptomban. Elfelejtették Istennek azt a jóságát és hatalmát, amelyet érettük a rabszolgaságból való kiszabadításukban megmutatott. Elfelejtették, hogy gyermekeik megmenekültek, biztonságban voltak, amikor a pusztító angyal minden elsőszülöttet megölt Egyiptomban. Elfelejtették az isteni hatalom nagyszerű megnyilatkozását a Vörös-tengernél. Elfelejtették, hogy mialatt ők biztonságban keltek át a tengeren azon az ösvényen, amelyet Isten nyitott meg számukra, ellenségük hadseregét a tenger vize elborította és mindenestől maga alá temette. Csak mostani kényelmetlenségeiket és megpróbáltatásaikat látták és érezték. Ahelyett, hogy ezt mondták volna: »Nagy dolgokat cselekedett velünk az Úr, mert rabszolgák voltunk, de nagy nemzetté emelt bennünket«, az út nehéz voltáról beszélgettek, és azt szerették volna tudni, vajon mikor is ér már véget vándorlásuk” (Pátriárkák és próféták. 293. o.).

A hálátlanság lelki éretlenséget leplez. Felfigyeltetek-e arra, hogy milyen rövid távú memóriája van a csecsemőnek? Azt akarja, hogy a szükségleteit azonnal betöltsék, nincs türelme várni. Nem emlékszik arra, hogy a szülei egy nappal korábban szintén betöltötték a szükségleteit, és nem bízik abban, hogy ez az elkövetkező napon is így lesz. A jelenben és a jelennek él. Bizonyos mértékben az izraeliták is „gyermekek” voltak, cselekedeteik során éretleneknek bizonyultak. Azt akarták, hogy azonnal kielégítsék szükségleteiket, megfeledkezve mindarról, amit Isten tett értük a múltban.

Miközben a száraz sivatagban, szoros hágókon, meredek, veszélyes dombokon át vándoroltak, és a forró homok a lábukat égette, a kimerült izraeliták csak az azonnali szükségleteikre gondoltak. Megfeledkeztek Isten gazdag áldásairól, mivel lelkileg éretlenek voltak. A háládatlanság mindig nyugtalanságot szül. Az elégedetlenség akkor üti fel a fejét, amikor hálátlanok vagyunk, és nagyrészt a hitetlenség okozza. Amikor Mózes feleségül vette Cippórát, egy idegen, midianita nőt, Áron és Mirjám zúgolódott. Nem bíztak Isten vezetésében. Amikor az Úr mannát adott a népnek a pusztában, számos izraelita elégedetlenségének adott hangot, és vissza akart térni Egyiptomba.

Nyugtalanokká válunk, ha szem elől tévesztjük a célt. Dávid, a zsoltáríró bátorít minket, hogy „ne feledkezzünk meg semmi jótéteményéről” (Zsolt 103:2). Ha megőrizzük elménkben Isten jóságának cselekedeteit, szívünkbe béke költözik. Nap mint nap, negyven éven keresztül a pusztában, az izraelitáknak alkalmuk volt élvezni Istennek a mannahullásban kifejezett jóságát.

A manna: az Élet Kenyerének jelképe

A pusztában a Kánaán felé vándorlás negyven éve alatt hullott manna Isten szüntelen gondoskodásának ékes jelképe volt, emlékeztető arra, hogy jönni fog a Messiás, aki kielégíti lelki éhségüket és megajándékozza őket az igazi pihenés ajándékával. A zsidó próféták a kenyérben az eljövendő és Izrael összes szükségletét betöltő Messiás jelképét látták. Ézsaiás próféta mondta:

„Mindnyájan, kik szomjúhoztok, jertek e vizekre, ti is, kiknek nincs pénzetek […] Miért adtok pénzt azért, ami nem kenyér, és gyűjtött kincseteket azért, ami meg nem elégíthet?” (Ézs 55:1-2). A kenyér itt egyértelműen a lelket kielégítő spirituális táplálék szimbóluma. Miután megvendégelt ötezer embert egy galileai domboldalon egy olyan csoda által, mely arra emlékeztette őket, hogy hogyan táplálta Isten Izraelt mannával, Jézus ezt mondta: „Én vagyok amaz élő kenyér, amely a mennyből szállott alá; ha valaki eszik e kenyérből, él örökké.” (Jn 6:51).

A pusztában naponta hulló mannának mély üzenete volt: ahogy Isten ezzel fizikai szükségleteiket elégítette ki, lelkük éhségét is csillapította. Vágyott arra, hogy testüknek és elméjüknek pihenést biztosítson, ha hit által bíznak gondviselésében. Ők azonban nem értékelték a menny ezen áldását, és nyugtalan lelkük odavezette őket, hogy fellázadtak Isten és az Ő tervei ellen, amelyeket az életükre vonatkozóan lefektetett.

Izrael pusztai vándorlásának tapasztalata a  háládatlanság,  elégedetlenség és hitetlenség klasszikus története. A nyugtalanság, a bénító szorongás és a túlzott aggodalmaskodás a leggyakrabban a hitetlenség jele. De vannak kivételek is. Néha egy mélyen gyökerező érzelmi szenvedést okozhatnak fizikai vagy mentális gondok is, amiket orvosilag kezelni kell. A legtöbbször azonban – mint Izrael népe esetében is – a nyugtalanság és szorongás okát a hitetlenségben kell keresnünk.

A tíz kém, a nyugtalanság és a merészség

A nyugtalanság és szorongás okát tehát a hitetlenségben kell keresnünk. Ez az állítás a Mózes által megbízott, az Izraelnek megígért ország megfigyelésére kiküldött tíz kém esetében is igaz. Alapos felderítő munkát kellett végezniük. Izrael hadseregét minden apró részletről informálni kellett. Egy a teljesség igényével készített jelentés biztosíthatta a merész hódító hadjárat sikerét. A kémek pontosan követték Mózes instrukcióit, megbízatásuknak hűségesen eleget tettek. Negyven napon keresztül kémlelték az országot, majd visszatértek, és egy gyönyörű jelentést mutattak be megbízóiknak. Lelkesen beszéltek a gazdag országról, amelyben hatalmas volt a termés. Ezután azonban megszólalt a bennük lévő félelemmel elegyített szorongás: óriások lakják a meghódíthatatlan várakkal erősített és állig felfegyverzett katonákkal védett országot! Nyugtalanok voltak, áthatotta őket a félelem, nem bíztak abban, hogy Isten győzelemre vezetheti Izraelt. Annyira frusztrálta őket ez az állapot, hogy azzal fenyegetőztek, hogy megkövezik Józsuét és Kálebet, a másik két kémet, aki pozitívan mert nyilatkozni az Ígéret Földje meghódításának esélyeit illetően. Végül vakmerően támadást indítottak Kánaán ellen – Isten tiltása ellenére –, és nagyon súlyos vereséget szenvedtek.

Ha hittek volna, Isten győzelemre vezette volna őket. Merészségük folytán saját erejükben bíztak, és vereséget szenvedtek. Ha hiszünk Istenben, bízunk is benne, szaván fogjuk Őt, és folytatjuk utunkat a győzelem felé.

Mózes és a közbenjárás

Tanulmányunkban fontos szempontként hangsúlyoztuk Mózesnek a népért gyakorolt közbenjárását. Izrael gyermekeinek lázadása és hitetlensége ellenére Mózes nem mondott le róluk. Közbenjárt értük mindaddig, míg meg nem kapta Istentől a biztosítékot, hogy megkegyelmez a népnek és beviszi a Megígért Földre.

Mózes Krisztus egyik előképe. Jézus vezet ki minket e világ Egyiptomának rabszolgaságából, és a pusztán át elvezet a Megígért Országba. Sosem hagy cserben minket, csak mert mi csalódást okoztunk neki. Közbenjár értünk. Gondol ránk, életünk a szívügye. Ha megengedjük neki, hazavisz minket, hogy örökre vele élhessünk.

III. ALKALMAZÁS

Ellen G. White ekképpen írt elégedetlenségünk és háládatlanságunk okáról: „Jól tesszük-e, ha ennyire átadjuk magunkat a hitetlenségnek? Tulajdonképpen miért is lennénk hálátlanok és bizalmatlanok Isten iránt? Jézus Krisztus a mi barátunk, és az egész menny érdekelt a jólétünkben. Aggodalmaskodásunk és félelmünk a jövőtől megszomorítja Isten Szentlelkét. Nem szabad átadni magunkat olyan aggodalomnak, amely csak nyugtalanít, rág és lázít bennünket, és nem segít meg próbatételeink elhordozásában. Semmi helyet nem szabad adni szívünkben az Istennel szembeni bizalmatlanságnak, amely leköti időnk java részét a jövő szükségleteinek biztosításával, mintha boldogságunkat csak ezekben a földi dolgokban találnánk. Isten akarata nem az, hogy népét a földi gondok terheljék le.” (Pátriárkák és próféták. 294. o.) Péter apostol is arra kér, hogy „minden gondunkat ő reá vessük, mert néki gondja van ránk.” (1Pt 5:7)

Hogyan tanulhatunk meg igazán bízni Istenben és ígéreteiben, ha nem úgy, hogy az ígéretei alapján cselekszünk? Osszátok meg egymással a csoportban az ezen a téren szerzett tapasztalataitokat.