Identitásválság

Alapige: „No jertek, törvénykezzünk, azt mondja az Úr! ha bűneitek skarlátpirosak, hófehérek lesznek, és ha vérszínűek, mint a karmazsin, olyanok lesznek, mint a gyapjú.” (Ézs 1:18)

Eltévedni a feledés földjén. Ha Írországban egy szűk, sövénykerítéssel szegélyezett országúton vezetnénk, előfordulhatna, hogy az utat egy tehéncsorda torlaszolja el, amint éppen hazafelé poroszkálnak az elropogtatott lakoma után. A tehenek akkor is bemennek a gazdájuk istállójába, ha nincs velük a pásztor. Tudják, hogy hová és kihez tartoznak.

Amikor az üzletben egy kisfiú elkeveredik az édesanyjától és felkiált: „Elvesztettem az anyukámat!”, talán nem tudja pontosan, hol is van vagy hol jár épp az édesanyja, de az üzletben sétáló anyukák tengerében biztosan felismeri egyedül azt, aki az övé.

Az ír tehenektől (sőt az elveszett kisfiútól) eltérően a júdaiak sajnálatos módon elfeledték, hogy mennyei Urukhoz tartoznak, és ezzel együtt megfeledkeztek igaz identitásukról (önazonosságukról) is, arról, hogy a szövetséges nép tagjai. „Fiakat neveltem, s méltóságra emeltem, és ők elpártolának tőlem. Az ökör ismeri gazdáját, és a szamár az ő urának jászlát; Izráel nem ismeri, az én népem nem figyel reá” (Ézs 1:2-3)!

Ezen a héten Isten munkáját figyeljük meg, ahogyan vissza akarja állítani népét a maga oldalára.

EGW idézet:

Isten hitvalló népe elszakadt az Úrtól, elveszítette bölcsességét, meg rontotta értelmét, felfogóképességét. Képtelenek voltak messze elő retekinteni, mert elfelejtették, hogy az előbbi időkben Isten megtisz tította őket régi bűneikből. A sötétségben nyugtalanul, bizonytalanul haladtak, megpróbálták kitörölni gondolkodásukból az előbbi állapo tukban élvezett szabadságot, biztonságot és boldogságot. Belevetették magukat mindennemű elbizakodott, vakmerő balgaságba, szembesze gültek Isten gondviselésével, és egyre mélyítették a már rájuk nehe zedő bűntudatot. Hallgattak az Isten jelleme elleni sátáni vádaskodá sokra, és úgy állították be az Urat, mint akiből hiányzik az irgalmasság és megbocsátás. A látnok ezt írja róluk: „Ó, gonosz nemzetség, hamis sággal megterheltetett nép, gonosz mag, nemtelen fiak! Elhagyták az Urat, megutálták Izrael szentjét, és elfordultak tőle.” – A Te Igéd igaz ság, 4. köt., 1137. o.

A helyreállítás sohasem lehet alapos, hacsak le nem ér a gonoszság gyökeréig. Az ágakat ismételten lemetszik, de keserű gyökere meg maradt, hogy újra fölszökkenjék, és sokakat megfertőzzön. Ezért le kell hatolni a rejtett gonoszság gyökeréig, ismételten meg kell ítélni az erkölcsi érzékeket és újra megítélni az isteni jelenlét fényénél. A min dennapi élet fogja bizonyítani, vajon valódie a javulás. […] Ez vár mindenkire, aki gyalázatot hozott Istenre, és megszomorí totta Krisztus szívét az igazság és az igaz élet megtagadásával. Ha a megkísértett személy lelkiismerete a próba alatt nem ébred fel, és nem érez fájdalmat, akkor a lelke halott lesz az élő Isten számára. – A Te Igéd igazság, 5. köt., 1152. o.

Isten kormányzata nem alapszik vak alárendelésen és oktalan kor látozásokon, habár Sátán így szeretné feltűntetni. Nem, […] sőt, értelmünkre és lelkiismeretünkre hivatkozik: „No, jertek, törvénykezzünk, azt mondja az Úr.” (Ésa 1:18) Így hangzik az Alkotónak teremtményei hez intézett meghívása; Isten nem akarja teremtményeit semmire sem rákényszeríteni. Nem fogadhatja el tiszteletünket és hódolatunkat, ha azokat nem készségesen és értelmesen hozzuk. A kierőszakolt engedel messég akadályozhatná az értelem és jellem fejlődését; és géppé ala csonyítana le bennünket. Nem ez a Teremtő szándéka. Ő arra vágyik, hogy az ember, mint a teremtés koronája, a fejlődés legmagasabb fokára jusson el. Kilátásba helyezi számunkra az áldások teljességét, melyek hez kegyelem által kíván eljuttatni. Magához hív bennünket, hogy átad ván magunkat neki, akaratát bennünk kimunkálhassa. Egyedül tehát tőlünk függ, hogy a bűn örökös rabszolgaságát, avagy Isten gyerme keinek csodálatos  és boldogító szabadságát választjuke. –  Jézushoz vezető út, 43. o.

Ézsaiás próféta nyve rövid bevezetőjében megtaláljuk a szerző nevét (Ézsaiás, Ámós fia), az üzenete forrását („látomás [RÚF]) és a tárgyát (Júda és fővárosa, Jeruzsálem, négy király uralkodása idején). Ézsaiás a honfitársait nevezi meg célközönségeként, akik az ő idejében éltek. Hozzájuk szólt a próféta, a saját helyzetükkel és sorsukkal kapcsolatban.

Megemlítve a négy királyt, akiknek korában tevékenykedett, Ézsaiás leszűkíti a hallgatóságát, és a könyvét egy maghatározott időszak történelmi, illetve politikai eseményeihez kapcsolja. Ez az időkeret Királyok sodik nyve 15-20. fejezeteihez és Krónikák sodik nyve 26-32. fejezeteihez köthető.

1. Olvassuk el Ézs 1:2 versét! Mi itt az üzenet lényege? Mit mond az Úr? Hogyan figyelhető meg ugyanez a gondolat a szent történelem egészében? Elmondhatjuk ezt a mai keresztény egyházról is? Magyarázzuk meg a válaszunkat!

Figyeljünk fel arra, hogy Ézsaiás üzenete a következő szavakkal kezdődik:

„Halltok egek, és vedd füleidbe föld (vö. 5Móz 30:19; 31:28)! Az Úr nem arra utal, hogy maga a menny és a föld képes lenne meghallani és megérteni a szavait, inkább a nyomatékosítás kedvéért mondja ezt.

Amikor az ókorban egy közel-keleti király, mint például egy hettita császár politikai egyezséget kötött egy kisebb hatalmú uralkodóval, akkor tanúként szólította az isteneit, hogy hangsúlyozza, figyelik és büntetik a megállapodás áthágását. Viszont amikor Mózes idejében a királyok isteni Királya kötött szövetséget az izraelitákkal, nem hívott tanúként más isteneket. Mint egyedül igaz Isten az eget és a földet szólította, hogy töltsék be ezt a szerepet (lásd még 5Móz 4:26).

Olvassuk el figyelmesen Ézs 1:1-9 szakaszát! Foglaljuk össze Júda bűneit! Figyeljünk fel külön arra is, hogy mi lett a vétkeik következménye! Miben volt Júda bűnös, és mi történt emiatt? Ugyanakkor milyen reménységet kínál a 9. vers?

EGW idézet:

Nem csekély dolog Isten ellen vétkezni és a visszás emberi akaratot szembehelyezni a Teremtő akaratával. Még ebben a világban is elő nyére válik az embernek, ha a menny parancsainak engedelmeskedik. És bizonyára az ember legfőbb érdeke, hogy az Úrnak engedelmesked jen, és békességben éljen vele… Az összes földi teremtmény közül mégis egyedül az ember engedetlen, lázadó! Pedig csakis az ember bír olyan képességekkel, értelemmel, hogy Istenhez való viszonyát és az isteni, szent törvények követelményeit megérthesse; egyedül neki van lelki ismerete, hogy a törvényszegés bűnét átérezze, és amely békével és örömmel tölti el, ha engedelmes volt. Isten az embert szabad, erkölcsös lénynek teremtette, és rábízza a választást, hogy neki engedelmeske dik, vagy engedetlen lesz. Az örök élet ígérete – a dicsőség örök élvezete képezi azok jutalmát, akik a Mindenható akaratát teljesítik, de Isten haragja fenyegeti azokat, akik parancsolatait megvetik. – Megszentelt élet, 76. o.

A történelem bizonyítja, milyen tevékeny ellenségünk van. Sátánt eredetileg csak egyetlen fánál lehetett megtalálni, csak ott fenyegette Ádám és Éva biztonságát. Azt tervezte, hogy ahhoz a fához csalogatja a  szent  párt,  hogy  éppen  azt  követhessék  el,  amit  Isten  megtiltott vagyis egyenek a tudás fájáról. Ha bármelyik más fához közeledtek, nem fenyegette őket veszély. Mennyire tetszetős az ördög beszéde! Megragadta mindazokat az érveket, amelyeket ma is használ: a hízel gést, a más tulajdonának kívánását, a bizalmatlanságot, kételkedést és hitetlenséget. Ha az ellenség már akkor ennyire ravasz volt, milyen lehet most, amikor évezredek tapasztalata áll mögötte? Isten, a szent angyalok és mindazok, akik engedelmeskednek az Úr összes kijelentett akaratának, mégis bölcsebbek, mint ő. Sátán ravaszsága ugyan nem csökken, de az a bölcsesség, amelyet kaphatunk, ha élő kapcsolatot tar tunk fenn a világosság és az isteni tudás forrásával, elég ahhoz, hogy legyőzzük megtévesztő fondorlatait. – Bizonyságtételek, 5. köt., 504. o.

A világ nyíltan lázad Isten ellen. Ez valóban konok nemzedék: hálát lan, álszent, kétszínű, gőgös és hitehagyó. Az emberek semmibe veszik a Bibliát, és gyűlölik az igazságot. Jézus látja, hogy törvényét elvetik, szeretetét semmibe veszik, követeivel szemben közömbösek. Jótéte ményei által szól hozzájuk, de ők nem vesznek tudomást róluk. Inti is őket, de nem veszik figyelembe. Az emberi lélek temploma szentség telen adásvétel helyévé vált. Önzés, irigység, gőg, rosszindulat – mind megtalálható benne. Sokan attól sem riadnak vissza, hogy Isten Igéjét gúnyolják. Azokat pedig, akik hisznek az Ige minden szavában, nevetség tárgyává teszik. Egyre inkább megvetik a törvényt és a rendet. Ez Jahve világos paran csolatainak áthágásához vezethető vissza. Az engedelmesség útjának elhagyása erőszakoskodásnak és bűntetteknek nyit kaput. Figyeljük meg a bálványimádó tömegek nyomorát és szenvedését! Hasztalan keresik a boldogságot és békességet. – Próféták és királyok, 185. o.

2. Olvassuk el Ézs 1:10 versét! Miért használta az Úr Sodoma és Gomora képvilágát? Mit akart egyértelművé tenni?

3. Olvassuk el Ézs 1:11-15 részét! Mit mond itt az Úr az embereknek? Miért utasította el népe imádatát?

Vér tapadt a kezekhez, amelyek áldozatot mutattak be és imádkoztak, azaz erőszakosak voltak és elnyomtak másokat (Ézs 1:15; 58:3-4). Megvetették az izraeliták Védelmezőjét, mivel rosszul bántak a szövetség közösségének más tagjaival. Az Urat sértették az emberek ellen elkövetett bűnökkel.

Természetesen maga Isten állította fel a szertartások istentiszteleti rendszerét (Mózes harmadik nyve 1–16. fejezetei) és jelölte ki Jeruzsálemet annak megfelelő helyszíneként (1Kir 8:10-11). A szertartásoknak viszont az volt a célja, hogy annak a szövetségnek a keretén belül működjenek, amit az Úr létesített a néppel. Istennek az Izraellel kötött szövetsége tette lehetővé, hogy közöttük lakjon a szentélyben/templomban. Így az ott bemutatott szertartások és imák csak akkor voltak érvényesek, ha az iránta és a szövetsége iránt való hűséget fejezték ki. Szertartásosan hazudtak, akik anélkül mutattak be áldozatokat, hogy megbánták volna a szövetségi közösség más tagjai ellen elkövetett igazságtalan tetteiket. Az áldozataik így nem csupán érvénytelenek, hanem tulajdonképpen bűnök voltak! Szertartásos cselekedeteik a hűségről szóltak, de a viselkedésük bizonyította, hogy megszegték a szövetséget.

Olvassuk el Ézs 1:16-17 verseit! Mit parancsolt népének az Úr? Ebben az összefüggésben hogyan tekinthetők ezek a versek párhuzamosnak azzal, amit Jézus mondott Mt 23:23-28 szakaszában? Milyen üzenetet találunk ezekben az igeszakaszokban és a szövegkörnyezetükben?

EGW idézet:

A zsidók megszokták a véres áldozatot, és majdnem szem elől tévesz tették azt a tényt, hogy a bűn tette szükségessé az állatok vérének kion tását. Nem érzékelték, hogy ez Isten drága Fiának vérét jelképezi – mely a világ bűneiért ontatik ki –, és hogy az áldozati felajánlásokkal az emberek figyelmét a megfeszített Üdvözítőre kell irányítani. […] Az alázatos bűnbánat helyett megsokszorozták az állatáldoza tokat, mintha Istent szívtelen szolgálattal lehetne tisztelni. A papok és főemberek szívét megkeményítette az önzés és a telhetetlenség. Kereseti lehetőséget csináltak az Isten Bárányára mutató jelképekből is. Így a nép szemében az áldozati szolgálat szentségét nagymér tékben lerombolták. Jézus felháborodott: tudta, hogy vérét, melyet hamarosan a világ bűneiért ontják ki, éppoly kevéssé értékelik majd a papok és vének, mint az állatok szüntelen kifolyó vérét. – Jézus élete, 589–590. o.

Bűnvallomást Isten őszinte bűnbánat és javulás nélkül nem fogad el. Egész életünknek át kell alakulnia, és mindazt, ami az Urat sérti, el kell hagynunk. Ez lesz az eredménye a bűneink felett érzett őszinte bána tunknak. A következő szavak tisztán és érthetően mutatják be köteles ségeinket: „Mosódjatok, tisztuljatok meg, távoztassátok el szemeim elől cselekedeteitek gonoszságát, szűnjetek meg gonoszt cselekedni; tanul jatok jót tenni, törekedjetek igazságra, vezessétek jóra az erőszakosko dót, pártoljátok az árvák és özvegyek ügyét.” (Ésa 1:16–17) „A zálogot visszaadja, ragadományt nem ragadoz... Az én parancsolataimban jár, és törvényemet megőrzi, hogy igazságot cselekedjék; ez az igaz, ő élvén él.” (Ezék 18:7–9) Pál apostol így írja le a bűnbánat munkáját: „Mert ímé, ez a ti Isten szerint való megszomorodásotok milyen nagy buzgó ságot keltett tibennetek, sőt, védekezést, sőt, bosszankodást, sőt, félel met, sőt, kívánkozást, sőt, buzgóságot, sőt, bosszúállást. Mindenképpen bebizonyítottátok, hogy tiszták vagytok e dologban.” (2Kor 7:11) Ha a bűn kiöli az erkölcsi érzéket, az illető nem képes többé jellemé nek fogyatkozásait felismerni; nem látja be vétkeinek rettenetes horde rejét. Ha nem enged a Szentlélek befolyásának, úgy a bűneivel szemben sok tekintetben elvakult. Beismerései nem őszinték, nem komolyak. Minden bűnét mentegetni igyekszik, mindig bizonyos fennforgó, kény szerítő körülményekre hivatkozik, ha megdorgálják. – Jézushoz vezető út, 39–40. o.

4. Olvassuk el többször is Ézs 1:18 versét, majd írjuk le, hogy értelmezésünk szerint mit mond itt az Úr (olvassunk tovább néhány verssel a teljes kép kedvéért)!

Isten erős bizonyítékot adott arra, hogy a júdaiak, a vádlottak megszegték a szerződést (Ézs 1:2-15). Kérlelte őket, hogy újuljanak meg (Ézs 1:16-17). Ez a felhívás azt érzékeltette, hogy van remény. Elvégre miért buzdítanánk egy halálbüntetést érdemlő bűnöst, hogy változtassa meg az útját? Hogyan mondhatnánk a halálsoron levő rabnak, hogy „vezessétek ra az erőszakoskodót, pártoltok az árvák és az özvegyek ügyét”? Ám amikor Isten azt mondja: No, jertek, törvénykezzünk (Ézs 1:18), akkor látjuk, az Úr még mindig beszélni akar népével, bármilyen mélyre süllyedtek is, még mindig rá akarja venni őket a megtérésre, hogy eltérítse őket a gonoszság útjáról.

Az Úr azt mondja, hogy skarlátpiros bűneitek fehérré lesznek. Miért vörös a bűn? Mert ez a nép kezéhez tapadó „vér színe (Ézs 1:15). Ezzel szemben a fehér a tisztaság, a halálos bűntől mentes tudat színe. Itt Isten felajánlja nekik, hogy megváltoztatja őket. Hasonló kifejezésekkel élt Dávid király is, amikor azért kiáltott Istenhez, hogy bocsássa meg a bűnét, azt, hogy elvette Betsabét és megölette a férjét (olvassuk el Zsolt 51:9, 16 verseit). Ézs 1:18 versében Isten felajánlja, hogy megbocsát népének.

5. Hogyan szolgál a megtérés melletti érvként Isten ajánlata, a megbocsátás? Vö. Ézs 1:18 és 44:22 verseit!

Most már látjuk, hogy mi célt szolgáltak Istennek a népéhez intézett kemény, figyelmeztető szavai. Nem elutasítani, inkább magához visszaterelni akarta őket. A bűnbocsánat felkínálása az a nyomós érv, amivel alátámasztja a kérését, hogy erkölcsileg tisztítsák meg magukat (Ézs 1:16-17). A bűnbocsánat teszi lehetővé, hogy megváltozzanak az Ő ereje által. Itt láthatjuk az új szövetség magvait, amelyekről Jer 31:31-34 része is jövendöl. A megbocsátás képezi az Istennel való új kapcsolat alapját. „Pirosban” kezdünk, olyan adósságunk van, amit nem tudunk megfizetni. Azonban ha alázattal elismerjük, hogy szükségünk van a bűnbocsánatra, készen állunk mindent elfogadni Istentől.

EGW idézet:

Akiknek Krisztus megbocsát, azokat először bűnbánatra készteti; Isten Lelkének szolgálata, hogy meggyőz a bűneinkről. Akiknek szí vét Isten Lelke meggyőzi, azok rájönnek, hogy semmi jó nincs bennük. Belátják, hogy mindaz, amit eddig tettek, önzéssel és bűnnel vegyül. A szegény vámszedőhöz hasonlóan távol állva szemüket sem merik az égre emelni. Így szólnak: „Isten, légy irgalmas nékem, bűnösnek!” – és ők boldogok (angolban: áldottak – a szerk.). A bűnbánók bocsánatot nyerhetnek Krisztustól, mert Ő „Istennek ama Báránya, aki elveszi a világ bűneit” (Jn 1:29). A menny ígérete így hangzik: „Ha bűneitek skarlátpirosak, hófehérek lesznek, és ha vérszínűek, mint a karmazsin, olyanok lesznek, mint a gyapjú.” (Ésa 1:18) – Gondolatok a hegyibeszédről, 7. o.

Míg tart a nappal, Jézus Krisztus által Isten kinyújtja karját, és hívja a bűnösöket és az elesetteket. Ő mindenkit szeretne magához fogadni. Senkit sem utasít vissza. Dicsőségének velejárója, hogy megbocsásson még a legbűnösebb embernek is. Elveszi az erőstől a zsákmányt, sza badon bocsátja a foglyokat, a tűzből kiragadja az üszköt. Irgalmának aranyláncát alábocsátja az emberi gonoszság legmélyebb zugaiba, hogy kiemelhesse a megromlott, bűntől megfertőzött lelket. Azonban az embernek akarnia kell az együttmunkálkodást lelke megmentésének munkájával, és ki kell használnia az Istentől kapott lehetőségeket. Az Úr senkit sem kényszerít. Krisztus fedhetetlenségének ruhája készen áll arra, hogy a bűnös ember magára öltse, viszont aki ezt elutasítja, az elkárhozik. – That I May Know Him, 235. o.

Hasonlóan éreznek mindazok, akiket Sátán megtévesztett. Az Urat keményszívűnek és szigorúnak tartják. Úgy tekintenek Istenre, mint aki keresi, hol találhat kifogást, mikor marasztalhat el valakit, és aki nem hajlandó magához engedni a bűnöst, ameddig valamilyen jogos ürüggyel megtagadhatja tőle a segítséget. Törvényét akadálynak tart ják, amellyel a boldogságukat korlátozza; terhes igának, amelytől szí vesen megszabadulnának. Akinek azonban Krisztus szeretete meg nyitotta a szemét, meglátja, hogy az Atya könyörülő Isten. Nem tartja zsarnoknak és könyörtelennek, hanem atyának, aki vágyik magához ölelni bűnbánó fiát. – Krisztus példázatai, 204. o.

De mikor Jézus isteni jelleme megnyilatkozott előtte, [János] beis merte fogyatékosságát, és megalázta magát. Az az erő és türelem, az a hatalom és gyengédség, az a fenség és szelídség, amit megnyilatkozni látott az Üdvözítő mindennapi életében, csodálattal és szeretettel töl tötte el a lelkét. Napról napra jobban vonzódott a szíve Jézushoz, míg végre Mestere iránti szeretetében saját énje felolvadt. Heves és becsvá gyó természete megváltozott. A Szentlélek újjáteremtő befolyása meg újította a szívét. Krisztus szeretetének hatalma teljesen átalakította a jellemét. Ez a Jézussal való közösség biztos eredménye. Ha az Üdvö zítő a szívünkben lakik, akkor a természetünk is tökéletesen átalakul. – Jézushoz vezető út, 73. o.

6. Olvassuk el Ézs 1:19-31 szakaszát! Milyen téma tűnik fel itt, amit az egész Bibliában láthatunk?

Figyeljük meg Ézs 1:19-20 verseinek logikai szerkezetét: ha a nép úgy dönt, hogy kész Istennek engedelmeskedni, akkor a föld javaival fognak élni (Ézs 1:19). Viszont ha elutasítják a megbocsátást és helyreállítást tartalmazó ajánlatát, illetve ha fellázadnak ellene, akkor fegyver emészti meg őket (Ézs 1:20). Övék a választás. Ezek a versek tehát feltételes áldásokat és átkokat tartalmaznak.

Ézsaiás próféta nyve 1. fejezete az adott helyzetre alkalmazva megismétli Mózes szavait 5Móz 30:19-20 részéből, abból az időből, amikor Isten megkötötte a szövetséget Izraellel: „Bizonyságul hívom ellenetek ma a mennyet és a földet, hogy az életet és a halált adtam előtökbe, az áldást és az átkot”.

7. Figyeljük meg zes szavait! Vegyük észre, hogy nincs köztes terület! Vagy élet, vagy halál. Vagy áldás, vagy átok. Vajon miért csak e kettő közül választhatunk? Miért nem lehetséges semmiféle kompromisszum?

Mózes szavai foglalják össze a figyelmeztetéseknek, áldásoknak és átkoknak azt a sorozatát, ami a szövetségkötést zárja le Mózes ötödik könyve 27–30. fejezeteiben (vö. Mózes harmadik nyve 26. fejezetével). A szövetség elemei: 1) Isten értük végrehajtott tetteinek az elismétlése, 2) feltételek/kikötések (parancsolatok), amelyeket be kell tartani, hogy fennmaradhasson a szövetség, 3) hivatkozás a tanúkra és 4) áldások és átkok, amelyek figyelmeztetik a népet, hogy mi történik akkor, ha megszegik a szövetség feltételeit.

Azt fedezték fel a kutatók, hogy ezek a részelemek ugyanilyen sorrendben szerepelnek a nem izraelita népek, mint például a hettiták politikai megállapodásaiban is. Tehát Isten olyan szerkezetet használt az izraelitákkal való szövetségkötéskor, amit értettek, és ami a lehető leghatásosabb módon mutatta meg nekik, hogy milyen a természete a kölcsönös kötelezettségeket tartalmazó kapcsolatnak, amibe készültek belépni, és melyek a következményei. Káprázatosak voltak a lehetséges előnyök, de ha Izrael megszegi az ígéretét, akkor rosszabb helyzetbe kerül, mint amiben valaha volt.

Tapasztaltuk-e már a keresztény utunk során a fentihez hasonlóan az áldások és az átkok elvét?

EGW idézet:

Isten nekik adott áldások által beszél népéhez, és ha ők azokat nem értékelik, visszavonja áldásait, hogy így bűneik felismerésére vezet hesse őket, és teljes szívből visszatérjenek hozzá. – Pátriárkák és pró féták, 470. o.

A megfeszített Krisztus legyen elmélkedésünk, beszélgetésünk és legszentebb örömünk tárgya. Gondoljunk állandóan Isten áldásaira, és ha végtelen szeretetét tapasztaljuk, örömmel tegyünk le mindent azokba a kezekbe, melyeket értünk szegeztek keresztre. Szívünk az ima, hálaadás szárnyain kerülhet  közelebb az  éghez. A mennyben hálával magasztalják, és  gyönyörű  énekekkel  dicsőí tik Istent, és amikor mi kifejezzük szívünk háláját, istentiszteletünk mindinkább hasonló lesz a mennyei seregéhez. „Aki hálával áldozik, az dicsőít engem” (Zsolt 50:23) – mondja az Úr. Lépjünk tehát mindnyá jan tiszteletteljes örömmel Alkotónk elé hálával és dicsénekekkel (Ésa 51:3). – Jézushoz vezető út, 103–104. o.

Isten felruházott bennünket a döntés képességével, nekünk pedig használnunk kell ezt a képességet. Mi nem tudjuk a szívünket meg változtatni; nem tudjuk a gondolatainkat, indítékainkat, érzéseinket uralni. Nem tudjuk önmagunkat megtisztítani, a menny szolgálatára alkalmassá tenni. De el tudjuk határozni, hogy az Úrnak fogunk szol gálni, át tudjuk adni neki az akaratunkat; és akkor Ő munkálni fogja bennünk az akarást és a cselekvést tetszése szerint. Így kerül egész lényünk Krisztus uralma alá. Az akarat helyes gyakorlása által gyökeresen megváltozhat az éle tünk. Ha átengedjük akaratunkat Jézusnak, a mennyel lépünk szövet ségre, és fentről kapunk erőt az állhatatossághoz. A tiszta és nemes élet – az étvágy, a bűnös kívánság feletti győzelem élete – lehetséges mindazok számára, akik gyenge, ingatag emberi akaratukat egyesítik Isten mindenható, rendíthetetlen akaratával. – A nagy Orvos lábnyo mán, 176. o.

Aki igazán szereti Istent, őszintén törekszik az Ő akaratának meg ismerésére és teljesítésére… A szüleit szerető gyermek a szeretetét önkéntes engedelmességével fogja kifejezni, az önző és hálátlan gyerek azonban mindig csak a legkevesebbet fogja tenni a szüleiért, miközben teljes mértékben akar részesülni az engedelmes és hűséges gyermekek előjogaiból. Hasonló magatartást figyelhetünk meg azok életében, akik Isten gyermekeinek vallják magukat. Sokan, akik tudják, hogy a Mindenható szereti őket, és gondoskodik róluk, de miközben részesülni akarnak az áldásokból, mégsem igyekeznek teljesíteni az Ő akaratát… Aki azonban a szív és az élet szentségére törekszik, gyönyörűségnek tartja Isten tör vényét. – Reflecting Christ, 96. o.

 

8. Olvassuk el az Ézs 5:1-7-ben található éneket! Mi a mondanivalója ennek a példázatnak?

Isten csak a 7. versben, a példázat végén magyarázza meg a jelentését. Példázattal segít a népnek tárgyilagosan önmagukra nézni, hogy megmutathassa nekik valódi állapotukat. Eredményesen használta ezt a módszert Dávid király esetében (lásd 2Sám 12:1-13). Szerelmes éneknek nevezi ezt az üzenetet, amivel már a legelején bemutatja, hogyan viszonyul népéhez. A jelleméből, a szeretetből (1Jn 4:8) fakad a velük való kapcsolata, és szeretetet vár viszonzásul is. Ám „szőlő” helyett Isten „vadszőlőt kapott, ami a héberben „bűzös dolgokat” jelent.

9. Mit ért az Úr Ézs 5:4 versében azon, hogy „Mit kellett volna még tennem szőlőmmel; mit meg nem tettem vele?”

A következő versekben így szól az Úr: „Megmondom én nektek, most mit teszek szőlőmmel: kerítését lerombolom, hogy lelegeljék, kőfalát kidöntöm, hogy összetiporják! Hagyom, hogy elvaduljon” (Ézs 5:5-6, RÚF).

Amikor bűnt követünk el, Isten nem vág el minket azonnal magától, nem vonja meg tőlünk védelmét, nem pusztít el. Türelmesen lehetőséget ad arra, hogy éljünk a bocsánatával (lásd 2Pt 3:9). Nem határolódik el senkitől, aki felel a hívására. Mindaddig kérlel bennünket, amíg van lehetőség rá, hogy választ kapjon. Nem veszi véglegesnek az elutasító választ, mivel tisztában van azzal, hogy tudatlanok vagyunk, a bűn megtévesztett minket. Ám ha semmire sem megy velünk, végül elfogadja a döntésünket, és engedi, hogy maradjunk úgy, ahogy mi akarjuk (lásd Jel 22:11).

Amennyiben kitartóan elutasítjuk Isten kérését, amit Lelke által intéz hozzánk, végül átléphetjük azt a határt, ami után már nincs visszatérés (Mt 12:31-32). Veszélyes dolog elfordulni Krisztustól (Zsid 6:4-6)! Isten csak egy bizonyos határig mehet el, ugyanis tiszteli a szabad akaratunkat.

Vegyük az Ézs 5:4 versében találha gondolatot, azt, hogy Mit kellett volna még tennem szőlőmmel…?”, és vizsgáljuk meg a kereszt fényében! Isten önmagát ajánlotta fel a bűneinkért való áldozatul, a saját testével fizetett meg azért, mert áthágtuk a törvényét. Mi többet tehetett volna annál, mint amit ott viselt el értünk? Hogyan ad üdvbizonyosságot és kellő löketet a megtérésre, ha a keresztnél időzünk?

EGW idézet:

Így plántálta el az Úr is Izraelt, mint jó szőlőt életadó források mellé. Szőlőskertjét „nagyon kövér hegyen” ültette. „Felásta, és megtisztította kövektől, nemes vesszőt plántált bele.” (Ésa 5:1–2) „És várta, hogy majd jó szőlőt terem, és az vadszőlőt termett!” (Ésa 5:2) A Krisztuskorabeli nép nagyobb kegyességet mutatott, mint a korábban élő zsidók, de még kevésbé voltak meg náluk Isten Lelkének drága ajándékai. A jellem értékes gyümölcsei, amelyek József lényét olyan kedvessé és széppé tették, hiányoztak a zsidó nemzetből. Isten gyümölcsöt keresett Fia által, de egyet sem talált. Izrael hiába foglalta el a földet. Puszta léte átok volt, mert elfoglalta a szőlőben egy gyümölcstermő fa helyét. Megfosztotta a világot azoktól az áldások tól, amelyeket Isten szeretett volna adni általuk. A zsidók hamis szín ben tüntették fel Őt a népek előtt. Nemcsak hasznavehetetlenek vol tak, de kifejezetten akadályt is jelentettek. Vallásos életük nagyon megtévesztő volt: inkább rombolt, mint mentett. – Krisztus példázatai, 214–215. o.

Túlságosan magasztaljuk az énünket, aminek azonban meg kell hal nia, hogy az életünk elrejtőzhessen Jézus Krisztusban. Ekkor többé már nem fogunk beszélni a csüggedésről, a nehézségekről és a lényegtelen dolgokról, hanem beszédtémánk a megváltási terv és Krisztus semmi hez sem fogható hatalma lesz, aki lejött a földre, emberi természetet vett magára, hogy fölemelhessen az Ő jobbjára. Mi lehet ennél kelleme sebb? Ha még ez sem elég, mit tehetett volna még a menny az elbukott emberiségért? „Mit tehetnék ennél többet az én  juhaimért?”  –  kér dezi Krisztus. Mit tehetne még? El akar engedni bennünket? Igen, el fog engedni, ha nem változtatunk Isten iránti magatartásunkon, mivel Ő mindent megtett a megmentésünk érdekében. Felelősek vagyunk az Úr előtt a kapott világosságért. Járjunk tehát világosságban, amint Ő maga a világosság. – Lift Him Up, 216. o.

Isten egyházának – a szőlőskert őrének – ma különlegesen érté kesek azok a tanácsok és intések, amelyeket a menny a próféták által adott, világossá téve örökkévaló szándékát az emberiséggel. A prófé ták tanításaiban az Úr érthetően kinyilatkoztatta szeretetét és a meg váltásukra készített tervet. Isten követei, akiket egyházához küldött, Izrael elhívásának, sikereinek, kudarcainak, Isten kegyeibe való vissza fogadásának, a szőlőskert Gazdájától való elfordulásának történetéről, valamint arról beszéltek, hogy a korszakokat átfogó tervet a maradék fogja megvalósítani, amelynek életében minden szövetségi ígéret tel jesedni fog… Izrael! Bízzál Istenben! A szőlőskert Gazdája még most is gyűjti régóta várt, drága gyümölcseit a nemzetek és népek közül! Nem sokára eljön övéihez; és azon a boldog napon végre megvalósul Izrael házával való terve: „A jövőben gyökeret ver Jákób, virágzani, virulni fog Izrael, termésével elárasztja a világot.” (Ésa 27:6) – Próféták és királyok, 22. o.

 

Bizonyságtételek, VIII. köt., „Felhívás a javulásra” című fejezet.

Ézs 1:4 versével kapcsolatban Ellen White a következőt írta: „A magukat Isten népének valló emberek eltávolodtak tőle, elveszítették bölcsességüket és megzavarták az értelmüket. Látásuk beszűkült, mert elfeledték, hogy az Úr korábban megtisztította őket régi bűneiktől. Nyugtalanul és bizonytalanul forgolódtak a sötétségben, megkísérelték kiirtani az elméjükből a múltban megélt szabadság, bizonyosság és boldogság emlékeit. Mindenféle elbizakodott, vakmerő őrültségbe merültek, szembeszegültek Isten gondviselésével, csak súlyosbítva vétkeiket. Sátán vádjaira hallgattak, amiket Isten jelleméről mondott, Őt magát pedig úgy mutatták be, mint akiben nincs irgalom és megbocsátás” (The SDA Bible Commentary, 1. köt. 1137. o.).

KÉRDÉSEK A BIBLIA ÉS AZ EVANGELIZÁLÁS C. KÖNYV ALAPJÁN

Jeremiás Siralmai 2 – Ezékiel 3; Evangelizálás,„Induljunk új munkaterületekre!” c. alfejezet

  1. Kinek a romlásáról, sebéről olvassuk, hogy nagy, „mint a tenger”?
  2. Mi az, amit nem hitt volna el senki a világ lakói közül?
  3. Melyik az a három metafora, mely által Ezékiel Izrael fiait jellemzi?
  4. Milyen lelkiállapotban volt a próféta, amikor azt mondta magáról, hogy elragadta a Lélek?
  5. Mi az, ami kimeríti a lelkipásztoraink munkaerejét?

I. ÁLTALÁNOS ÁTTEKINTÉS

Ézsaiás könyve első öt fejezete képezi a könyv bevezetőjét. Nem csak általánosságban mutatja be az izraeli társadalom romlott helyzetét, hanem a nép lelki állapotát is pontosan leírja. Tulajdonképpen Ézsaiás könyvében a hangsúly Izrael népének lelki állapotára esik. Isten gyermekeinek vallása züllött volt abban a korban.

Van-e még remény ebben az állapotban? Igen, van. Ez is az oka annak, hogy egyesek Ézsaiás könyvét az „Ótestamentum evangéliumának” nevezik. Ézsaiás 1:2 verse bizonyságot tesz arról, hogy az Úr „nevelte” az Ő népét: „Fiakat neveltem, és méltóságra emeltem, és ők elpártolának tőlem.” Ézsaiás 5. fejezetében azt olvassuk, hogy Isten gondját viseli gyermekeinek, és a leírás a szőlőtermesztés figuratív nyelvezetét használja: „Felásta és megtisztítá kövektől, nemes vesszőt plántált belé, és közepére tornyot építtetett, sőt benne már sajtót is vágatott; és várta, hogy majd jó szőlőt terem, és az vadszőlőt termett! […] Mit kellett volna még tennem szőlőmmel; mit meg nem tettem vele?” (Ézs 5:2, 4)

Szerető jeleméből kifolyólag Isten nem akarja megsemmisíteni az Ő népét. Az Ézsaiással kortárs Hóseás próféta által Isten kifejezésre juttatja szenvedését és gyötrődését, amit népe romlott állapota okoz: „Miképpen adnálak oda Efraim, szolgáltatnálak ki Izráel!? Miként adnálak oda, mint Admát, tennélek olyanná, amilyen Seboim?! Megesett bennem az én szívem; fellángolt minden szánalmam!” (Hós 11:8). Isten újabb erőfeszítést tesz, hogy népét visszahozza magához. Üzenete felfedi Izrael bűnös állapotát, és felhívást intéz a néphez, hogy térjen vissza Őhozzá. Ezért mondja: „Az Úr szól” (Ézs 1:2).

E heti tanulmányunkban három fontos kérdést fogunk elemezni: (1) Kijelentés: „Az Úr szól”; (2) Téma: a bűnös nemzetség; (3) Meghívás: „No jertek, törvénykezzünk…” (Ézsaiás 1:18).

„Az Úr szól”

II. MAGYARÁZAT

Ézsaiás 1:1 verse pontosít: a látomás Júdáról és Jeruzsálemről szól. De mivel a 2. versben a szerző a „Halljátok egek, és vedd füleidbe föld!” felhívással folytatja beszámolóját, arra következtethetünk, hogy az üzenet Júda és Jeruzsálem lakosságánál nagyobb célcsoporthoz szól. Olvasókként tudatában kell lennünk a ténynek, hogy jóllehet e profetikus könyv első számú címzettje a Júda korában élő nép, Ézsaiás könyvének üzenete jóval átlépi keletkezésének idejét és terét, és messze nem korlátozódik csupán azokra, akiknek elsősorban címezték.
Ézsaiás gyakran használja az „Az Úr szól” kifejezést. Könyvének jövendölései lényegesek, mivel az Úrtól származnak, „az Úr szólta” azokat. Ezt a gondolatot több formában is hangsúlyozza a könyv első fejezete: „az Úr szól” (2.); „halljátok az Úrnak beszédét” (10.); „azt mondja az Úr (18.); „az Úr szája szólt” (20.); „ezért azt mondja az Úr… Izrael erős Istene” (24.). A szerző meg akar bizonyosodni afelől, hogy mindenki számára világos: a látomások az Úrtól származnak.

Hogyan mutatja be Ézsaiás könyve Istent? Az üzenet témája maga az Úr, legfontosabb tárgya pedig Isten korabeli népe, ugyanakkor a „Halljátok egek, és vedd füleidbe föld!” felhívás kiterjeszti az üzenetet Isten mindenkori gyermekeire, a végidő maradékára is.

Ézsaiás Istene többféleképpen jelenik meg ebben a fejezetben. Ő az Úr, a Szent. Érdekes tény, hogy amikor először utal Istenre, a szerző a Jehova (Yahwe) nevet használja, ami az egész könyvben a leggyakrabban használt, Istenre utaló szó. Jehova az önmaga által létező Isten. A Jehova név jelentésében benne rejlik Isten örök létezése, ugyanakkor szövetségesi kapcsolata népével. A 10. versben Ézsaiás az „Elohim” nevet használja a transzcendentális Istenre, a világegyetem szuverén Urára vonatkozóan, de az Úr és az Isten megnevezések kombinációjára is találunk a könyvben példát: „Az Úr Isten lelke van énrajtam…” (61:1). Az 1. fejezetben továbbá feltűnik az „Izrael Szentje” szókapcsolat is (4. vers), amely az ézsaiási szöveg jellemző szintagmája, és amely 25 ízben jelenik meg a könyvben.

 

A bűnös nemzetség

Ézsaiás könyve világos, érthető képet nyújt Isten korabeli népéről. A szerző felidézi az Úr népe iránti szerető gondoskodását: „Fiakat neveltem, és méltóságra emeltem” (Ézs 1:2). Ennek ellenére Júda megfeledkezik Isten szeretetéről és hűségéről, ezért mondja az Úr, hogy „ők elpártoltak tőlem” (2. vers). Hogyan írja le a szerző a bűn tapasztalatát ebben a szakaszban? A héberben van néhány szó, amit a bűn fogalmának kifejezésére használnak. Tanulmányunkban röviden kitérünk azokra, amelyek a könyv első fejezetében feltűnnek.

Ézsaiás 1:2 versében a szerző a pashsa szót használja a bűn megnevezésére, amelynek jelentése a „fellázad” igével tolmácsolható: „fellázadtak ellenem” [Károlinál: „elpártolának tőlem”, a ford. megj.], következésképpen a „bűn” jelentésű szónak itt a „lázadás” konnotációjával van dolgunk. A szó további jelentései Ludwig Koehler és Walter Baumgartner szerint: „szakít (valamivel, valakivel)”, „hűtlen (valakihez)” (The Hebrew and Aramaic Lexicon of the Old Testament, 3. köt., 981. o.). Más szavakkal, Ézsaiás itt egy megszakított kapcsolatra utal. Noha a leggyakrabban lázadásként, pártoskodásként értelmezendő, a héber Bibliában ez a megnyilatkozás bűnös magatartásra vonatkozik.

Egy másik szó a bűn fogalmának kifejezésére a 4. versben használt ḥāṭā, amely a „nép”, „nemzetség” főnévvel együtt használva a „bűnös nép”/„bűnös nemzetség” szintagmát alkotja (Károlinál: „gonosz nemzetség”, a ford. megj.). Ebben az esetben a szónak igei értéke van, és az alapjelentése: „célt téveszt”,„téved”, „vétkes/bűnös (valamiben)”, „megsért”, „bűnt követ el” (lásd William A Concise Hebrew and Aramaic Lexicon of the Old Testament, 100. o.). Júda bűnös nemzetségnek bizonyult, mivel elpártolt az Úrtól, megszegte a szövetséget, megsértette/-bántotta Istent, így hát polgárai bűnösök az Úr szemében. A 4. vers elején a „gonosz nemzetség” szintagma mellett ott találjuk a „hamissággal megterheltetett nép” szókapcsolatot is (Károli). A „törvénytelenség”, „hamisság” kifejezéssel fordított héber szó az ‘āwon. Ez a főnév „gonosz, hamis tevékenységre” utal, amelyet sértés gyanánt tudatosan vagy akaratán kívül követ el az ember (uo., 268. o.). Akárcsak az előző szó esetében, itt is egy helytelen cselekedetre történik utalás.

Ézsaiás 1:4 versének második része Izrael fiainak állapotát írja le: „gonosz mag, nemtelen fiak”. Az igevers végén magyarázatot is találunk erre a tényállásra: „Elhagyták az Urat, megutálták az Izráel Szentjét, és elfordultak tőle.” A bűn itt az Isten elhagyását jelenti, aminek következménye lázadás, gonosz magatartás, rossz cselekedetek, bűnösség. A 3. versben Ézsaiás egy allegorikus kép segítségével érzékelteti Isten korabeli népének állapotát: „Az ökör ismeri gazdáját, és a szamár az ő urának jászlát; Izráel nem ismeri, az én népem nem figyel reá!” Izrael helyzete a logikus gondolkodás törvényei szerint is súlyos. Ennek ellenére az Úr újra megkeresi az Ő gyermekeit. Kijelentésének fundamentuma ez: „No jertek, törvénykezzünk!” (18. vers).

„No jertek, törvénykezzünk…”

Minden körülmény adott volt ahhoz, hogy Izrael népe nagy nemzetté váljon, ennek dacára Sodoma és Gomora szintjére süllyedt (10. vers). Isten azonban képes véghezvinni benne a megtérés csodáját. A 25. versben megígéri, hogy kezét ellene fordítja, és kiolvasztja mintegy lúggal a salakját, és eltávolítja minden ólmát.

Az Istenhez való visszatérés útja az Ő népéhez intézett felhívással kezdődik, hogy ismerje fel jelenlegi állapotát. Ez Istenhez való visszatérésük első feltétele, hiszen életüket teljesen megfertőzte a bűn. Ezt mondja az Úr: „Minden fej beteg, és minden szív erőtelen. Tetőtől talpig nincs e testben épség.” (5–6. vers). A nép másik nagy problémája a hamis vallásgyakorlata: a szertartásosság átvette az igazi imádat helyét (1:11–14). Ezek a körülmények társadalmi igazságtalansághoz és elszegényedéshez vezettek (1:7, 17).

Miután kitartóan kéri gyermekeit, hogy ismerjék be bűnös állapotukat, az Úr felhívást intéz hozzájuk: „No jertek, törvénykezzünk!” (18. vers). A „törvénykezzünk” igével fordított héber niwāeḥâ elsődleges jelentése „törvényes per”, „perlekedés”. A vitában részt vevő mindkét fél – jelen esetben: Jehova és a nép – egy beszélgetés keretében elmondhatja egymásnak a panaszát. A kifejezés az igazság kiderítésének gondolatát is sejteti (lásd Ludwig Koehler és Walter Baumgartner, i.m., 134. o.). Úgy is mondhatjuk, hogy Isten védekezésre szólítja fel népét. Hogy lehetséges ez, hisz bűnös népről van szó? Az Úr választ ad erre a kérdésre a 18. vers második részében: „Ha bűneitek skárlátpirosak, hófehérek lesznek, és ha vérszínűek, mint a karmazsin, olyanok lesznek, mint a gyapjú”, vagyis az Ézsaiás által az első fejezetben bemutatott Isten az egyedüli, aki megtisztíthatja és megvédheti a népet. Mikeás próféta, aki kortársa volt Ézsaiásnak, csodálkozva kiált fel: „Kicsoda olyan Isten, mint te, aki megbocsátja a bűnt és elengedi öröksége maradékának vétkét?!” (Mik 7:18). Isten megbocsátását mint ajándékot vagy elfogadja az ember, vagy pedig elutasítja. Az Ézsaiás 1:18 versben elhangzott ajánlat után az Úr rámutat, hogy csak akkor lehetséges új életet kezdenie a népnek, „ha engedelemmel hallgatánd” (1:19), ezért az 5. részben bemutatott példázat üzenete ebben a kontextusban válik igazán érthetővé: „Mostan azért, Jeruzsálem lakosai és Júda férfiai: ítéljetek köztem és szőlőm között! Mit kellett volna még tennem szőlőmmel, mit meg nem tettem vele?” (Ézs 5:3–4).

III. ALKALMAZÁS

  1. Az első téma, amit e heti tanulmányunkban elemeztünk, Isten kinyilatkoztatott Szavával kapcsolatos. A Bibliából tudjuk, hogy „igen biztos nálunk a prófétai beszéd” (2Péter 1:19), következésképpen, amikor tanulmányozzuk a Szentírást, nem akármilyen közönséges könyvet kutatunk, hanem Isten kinyilatkoztatott Szavát.
    • Fontosak számodra Isten próféták által tolmácsolt üzenetei?
    • Hogyan határozza meg a Biblia, hogy valóban Isten gyermeke vagy?
    • Melyek Isten azon Bibliában bemutatott tulajdonságai, amelyek a legjobban befolyásolják életedet?
  2. Tanulmányunk második témája Izraelnek, Isten népének bűnös állapotával foglalkozik. A bűn nem csupán téves cselekedet – lehet helytelen gondolat, lelki lázadás is, szembeszegülés Isten tekintélyével. Izrael életében a bűn kétféle módon nyilatkozott meg: (a) a leggonoszabb törvénytelenségek elkövetésében, és (b) a formális, üdvözítő kegyelem nélküli vallási tapasztalatokban. Izrael népének vallásgyakorlata felszínes, a külsőségekben az élet látszatát keltő, belül azonban üres, halott.
  • Melyek azok a jelek, amelyek figyelmeztetnek, hogy vallásos tapasztalatunk formalizmussá silányult?
  1. A megbocsátó Istennek érdeke népe helyreállítása. Isten vágyakozik arra, hogy megbocsásson nekünk és üdvözítsen bennünket, de ennek a folyamatnak elengedhetetlen feltétele az őszinte megtérés (Ézs 1:27). Mi több, csupán két lehetőségünk van: elfogadni vagy elutasítani hívó szavát (1:19–20). Meghívása változatlan maradt az évezredek során: „No jertek, törvénykezzünk!” (1:18)
  • Kész vagy megengedni Istennek, hogy véghezvigye benned átalakító munkáját? Mit tehetsz annak érdekében, hogy készen légy erre?