Vigasztaljátok népemet!

Alapige: „Magas hegyre menj fel, örömmondó Sion! emeld föl szódat magasan, örömmondó Jeruzsálem! emeld föl, ne félj! mondjad Júda városainak: Ímhol van Istenetek!” (Ézs 40:9)

Miután 1945-ben véget ért a II. világháború, egy Jokoi Soicsi nevű japán katona továbbra is Guam szigetének őserdejében bujkált. Amerikai repülőgépek békét hirdető röplapokat szórtak, de az üzenetet Jokoi megtévesztésnek vélte. Császárhű, patrióta katonaként megfogadta, hogy sosem adja fel a harcot. Semmi kapcsolata nem volt a külvilággal, és azon élt, amit a dzsungelben talált, ez pedig igen szűkös, nehéz megélhetést jelentett.

1972-ben, huszont évvel a II. világháború vége után vadászok találtak rá Jokoira, amikor épp halászott. Csak akkor tudta meg, hogy igaz volt a béke üzenete. Évtizedekig magányosan és feszültségben élt, pedig a honfitársai már hosszú évek óta élvezték a béke áldásait (forrás: Roy Gane: Altar Call. Berrien Springs, Mich., 1999, Diadem, 304. o.).

Isten több évszázaddal korábban kijelentette Ézsaiás prófétán keresztül, hogy ténylegesen véget ért népe megpróbáltatása és szenvedése: Vigasztaljátok, vigasztaltok népemet, így szól Istenetek! Szóljatok Jeruzsálem szívéhez, és hirdessétek néki, hogy vége van nyomorúságának, hogy bűne megbocsátatott; hiszen tszeresen sújtotta őt az Úr keze minden bűneiért” (Ézs 40:1-2).

Vizsgáljuk meg, hogy ez mit is jelent!

EGW idézet:

Isten egyháza a gonoszsággal folytatott hosszú küzdelme legsötétebb napjaiban kinyilatkoztatásokat kapott Jahve örök érvényű szándékáról. Az Úr a jelen megpróbáltatásain túl megláttatja a jövő győzelmét és örömét, amikor a harc már véget ér, és a megváltottak belépnek az ígéret földjére. Egyháza tartsa nagy becsben a dicső jövő látomásait, az Isten keze által rajzolt jeleneteket ma, mikor gyorsan peregnek a korszakok küzdelmének záró jelenetei, és nemsokára a maguk teljességében megvalósulnak a megígért áldások. […] A harc nemsokára Krisztus győzelmével ér véget, és meglátjuk Őt, akiben örök életünk reménysége összpontosul. Ha már nála leszünk, majd semminek tűnik ennek az életnek minden próbája és szenvedése. Az előbbi dolgokra „nem is emlékeznek, senkinek sem jut eszébe”. „Ne veszítsétek el hát bizodalmatokat, amelynek nagy jutalma van. Mert állhatatosságra van szükségünk, hogy az Isten akaratát cselekedjétek, és így beteljesüljön rajtatok az ígéret. Mert még egy igen-igen kevés idő, és aki eljövendő, eljön, és nem késik.” […] Nézz fel, nézz fel, és növekedjen a hited! Ez a hit irányítsa lépteidet azon a keskeny ösvényen, amely a város kapuin át a végtelenbe vezet, a megváltottak részére készített, végtelenül dicsőséges jövőbe. – Isten csodálatos kegyelme, 372. o.

Az egyház sok vigasztaló üzenetet kapott a régi prófétáktól. „Vigasztaljátok, vigasztaljátok népemet” (Ésa 40:1) megbízással Isten csodálatos látomásokat is adott Ésaiásnak, amelyek a századok során reménységet és örömöt nyújtottak a hívőknek. Az Úr megvetett, üldözött, elhagyatott gyermekeinek minden korban a menny biztos ígéretei adtak erőt. Hit által tekintettek a jövőbe, amikor az Úr teljesíti egyházának adott ígéretét: „örökre fenségessé teszlek, és örvendezővé nemzedékről nemzedékre” (Ésa 60:15). – Próféták és királyok, 722. o.

Krisztust az Atya jelenléte vette körül, és csak az történt vele, amit a végtelen szeretet a világ áldására megengedett. Ez volt vigasza forrása, és ez a mi vigaszunk is. Aki betöltekezik Jézus Lelkével, az Krisztusban marad. Bármi éri, minden a Megváltótól jön, aki körülfogja őt a jelenlétével – és csak az érheti, amit az Úr megenged neki. Minden szenvedésünk és fájdalmunk, minden megkísértésünk és próbánk, minden bánatunk és bajunk, minden üldözés és nélkülözés – egyszóval minden – a javunkra van. Minden élmény és körülmény Isten szolgája, amit a javunkra használ fel. – A nagy Orvos lábnyomán, 488. o.

Február 13–20. – A keresztény otthon hete

Február 20. – Az Adventista Világrádió napja (adományok)

A JÖVŐRE VONATKOZÓ VIGASZTALÁS (Ézs 40:1-2)

Isten vigaszt nyújt a népének Ézs 40:1-2 szakaszában. Végre véget ért büntetésük ideje. Milyen büntetésről van szó?

Több választ is adhatunk erre a kérdésre. Ott volt az asszír büntetés – Isten haragjának botja (Ézsaiás próféta nyve 10. fejezet) –, amitől megszabadult Júda, amikor az Úr elpusztította Szennahérib seregét Kr. e. 701-ben (37. fejezet). Azután jött a babiloni büntetés, amikor a babiloniak elhurcolták Júda kincseit és népét, mert Ezékiás a vagyonával büszkélkedett Meródak-Baladán követei előtt (39. fejezet). Később pedig még bekövetkezett egy másik nemzet által végrehajtott büntetés is, akik ellen Ézsaiás több üzenetet is írt (14–23. fejezetek). Ézs 7:17–38:6 szakaszában a próféta negyvenháromszor említi meg Asszíriát vagy az asszírokat, de a könyv további részében ez a nemzet már csak egyszer kerül szóba, Ézs 52:4 versében, ami a korábbi egyiptomi, majd az asszír elnyomásra is utal. Ézsaiás próféta nyve hátralevő része említi a babiloni fogságból való szabadulást (Ézs 43:14; 47:1; 48:14, 20). A perzsa Círusz lesz az, aki Kr. e. 539-ben meghódítja Babilont és szabadon engedi a száműzött júdaiakat (Ézs 44:28; 45:1, 13). Ézsaiás próféta nyve 1–39. fejezetei azokat az eseményeket hangsúlyozzák, amelyek az asszíroktól való szabadulásig, Kr. e. 701-ig történtek. Viszont a 40. fejezet elejével a könyv másfél évszázadot ugrik előre,

Babilon Kr. e. 539-ben bekövetkező bukásáig, illetve röviddel azután, a zsidók hazatéréséig.

Ézsaiás próféta könyve korábbi részéből kapcsolódik még valamihez a Babilonból való hazatérés gondolata? Ha igen, akkor mi az?

Ézsaiás próféta nyve 39. fejezete átvezet bennünket a következő fejezethez azzal, hogy megjövendöli a babiloni fogságot, legalábbis Ezékiás egyes leszármazottai számára (Ézs 39:6-7). A 13–14. és 21. fejezetek pedig előre bejelentik Babilon bukását, aminek a révén Isten népe felszabadul: Bizony, megnyörül az Úr Jákóbon, és továbbra is Izráelt választja magának. Nyugalmat ad nekik földn… Amikor majd nyugalomra fordítja az Úr fájdalmaidat, nyugtalanságodat és azt a kemény munkát, amit végeztettek veled, ezt a gúnydalt fogod énekelni a babiloni királyról” (Ézs 14:1-4, RÚF). Figyeljük meg, milyen szoros a kapcsolat Ézs 40:1-2 részével, ahol Isten megígérte a népnek, hogy a szenvedésük véget ér!

Amikor éppen nehéz helyzetben vagyunk, mit jelentenek nekünk a Biblia ígéretei a szenvedés végéről? Miért olyan fontos mindenáron ezekbe kapaszkodni?

EGW idézet:

Asszíria gőgje és bukása legyen intő példa az idők végéig! Isten ezt kérdezi ma a föld népeitől, akik dölyfösen és kevélyen sorakoznak fel ellene: „Kihez hasonlítasz dicsőségben és nagyságban Éden fái között? Le kell szállnod Éden fáival együtt a föld mélyébe...” (Ezék 31:18) „Jó az Úr! Menedék a nyomorúság idején, gondja van a hozzá folyamodókra. De elsöprő áradattal vet véget ellenfeleinek.” (Náh 1:7–8) – Próféták és királyok, 366. o.

A legboldogabb az a szív, ahol Krisztus lakik. A legboldogabb az az otthon, amelynek uralkodó alapelve az istenfélelem. Abban a műhelyben, ahol a Fiú égi békéje és jelenléte időzik, a munkások a legmegbízhatóbbak, hűségesek és tevékenyek. Meglátszik rajtuk az Úr szeretete és a valódi istenfélelem. Ezen a világon nincs vigasztalás és boldogság Jézus nélkül, ezért fogadjuk el és ismerjük el Őt barátunknak és Megváltónknak. Benne határtalan gyönyörűségekre találunk. Bárcsak mindnyájan úgy élnénk e rövid próbaidő alatt, hogy Megváltónkkal uralkodhassunk majd az örökkévalóság végtelen korszakain át! – Az én életem ma, 157. o.

A kiváltságotok, hogy Jézus szeretetében bízzatok üdvösségetekre. A legteljesebb,  legbiztosabb,  legnemesebb  módon,  hogy  mondjátok: Ő szeret és elfogad engem, benne bízom, mert életét adta értem. Minden kételyt a legjobban eloszlat, ha kapcsolatunk van Krisztus jellemével. Ő mondja: „Aki énhozzám jön, azt semmiképpen ki nem vetem.” Más szóval nem vethetem ki, mert szavamat adtam, hogy elfogadom. Fogjad Őt szaván, ajkad pedig hirdesse, hogy győzelmet arattál. Vajon Jézus őszinte? Komolyan gondolja, amit mond? Válaszold határozottan: Igen, hiszek minden egyes szavában. S amikor ezt már elrendezted, akkor igényeld hittel minden egyes ígéretét, és vedd el az áldást, mert éppen ez az elfogadás hit által a lélek élete. Akkor is hiheted, hogy Jézus hű hozzád, ha gyermekei között a leggyengébbnek, legérdemtelenebbnek is érzed magad. S ha hiszel, akkor minden sötét, képzelt kételyed visszaszáll az őscsalóra, akitől ered. Nagy áldássá lehetsz, ha szaván fogod Istent. Élő hittel bízzál benne, még akkor is, ha érzésed, indulatod bizalmatlan szavakra késztetne is. – Bizonyságtételek lelkészeknek, 517. o.

A ránk váró kín és gyötrelem olyan hitet igényel, amely elvisel fáradtságot, késedelmet és éhséget; olyan hitet, amely a kemény próba idején sem lankad. A kegyelemidő alatt mindenki felkészülhet erre a próbára. Jákób azért győzött, mert állhatatos és céltudatos volt. Győzelme a kitartó ima hatalmát bizonyítja. Akik megragadják Isten ígéreteit, mint Jákób; akik olyan buzgók és állhatatosak, mint ő volt, azok hozzá hasonlóan fognak győzni… Amikor a kétségbeesés hullámai leírhatatlan erővel csapnak át az esdeklő emberen, mennyire kevesen kapaszkodnak megtörhetetlen hittel Isten ígéreteibe! – A nagy küzdelem, 621. o.

ISTEN JELENLÉTE, SZAVAI ÉS AZ ÚTKÉSZÍTÉS (Ézs 40:3-8)

Hogyan vigasztalja Isten a népét (Ézs 40:1-8)?

Egy meg nem nevezett szónok hirdeti, hogy Isten jön és megmutatja dicsőségét (Ézs 40:3-5). Egy másik hang pedig kijelenti, hogy az ember mulandó, mint a falevél, de Istenünk beszéde mindörökre megmarad (Ézs 40:8). A száműzetés után Isten népe között ismét ott lesz majd Isten jelenléte és szava, amit a Sínai-hegynél kaptak, de amit később, a hitehagyáskor elutasítottak, majd emiatt büntetésben is részesültek. Ezek a szentélyben voltak (2Móz 25:8,16) mint annak a szövetségnek az alapvető elemei, amelyet Izraellel kötött az Úr. Isten elhagyta a templomát, mert népe megszegte a parancsát (Ezékiel próféta könyve 9–11. fejezet), de vissza fog térni. A jelenléte és az örökké megbízható Ige vigaszt, szabadulást és reményt hoz.

Hogyan kell felkészülni az Úr eljövetelére (Ézs 40:3-5)?

A király nem rázkódhat az úton, ezért az érkezését útkészítésnek kell megelőznie. Mennyivel inkább igaz ez a királyok Királya esetében! Keletről jön majd, ahová elkísérte népét a száműzetésbe, hogy védelmezze őket (Ez 11:16). Az érkezése előtt nagyszabású tereprendezésre lesz szükség. Még dinamittal és buldózerrel is fárasztó feladat lenne a Jeruzsálemtől keletre fekvő dombvidéken szó szerint egyenes országutat építeni. Isten az egyetlen, aki képes elvégezni ezt a munkát, Ő teszi az egyenetlen földet egyenessé (Ézs 42:16). Neki viszont a közlekedéshez nincs szüksége valódi útra, mert kérubszekerén szárnyal (Ezékiel próféta könyve 1. és 9–11. fejezet).

Az Újszövetség kifejezetten Keresztelő János igehirdetésére alkalmazza Ézsaiásnak az útkészítésről szóló próféciáját (Mt 3:3). Üzenete az volt, hogy „Térjetek meg, mert elzelített a mennyeknek országa” (Mt 3:2). A nök bocsánatára végezte a megtérés keresztségét” (Mk 1:4, RÚF). Tehát az útszítés a megtérés volt. Az emberek készen álltak elfordulni a bűntől, hogy elfogadják Isten megbocsátásának és jelenlétének nyugalmát. Jer 31:31-34 szakasza ugyanezt a lelki üzenetet hirdette, hogy Júda száműzött népének bőven legyen ideje megérteni az útkészítés lelki természetét. Az Úr ezekben az igeszakaszokban új kezdet lehetőségét ígéri azoknak, akik hajlandóak azt elfogadni: „új szövetséget” ajánl, aminek az értelmében népe szívébe helyezi a törvényét, és megfogadja, hogy az Istenük lesz. Megismerik Őt és a jellemét, mert megbocsátott nekik.

EGW idézet:

A régi időkben ha egy király országa ritkán lakott vidékein utazott, embereket küldtek a királyi fogat elé, hogy kiegyenesítsék a meredek részeket, feltöltsék a mélyedéseket, és az uralkodó akadálytalanul, biztonságban utazhasson. Ezt a szokást használta föl a próféta az evangélium munkájának illusztrálására: „Minden völgy fölemelkedjen, minden hegy és halom alászálljon.” (Ésa 40:4) Amikor Isten Lelke csodálatos, ösztönző erejével megérinti a szívet, megalázza az emberi büszkeséget. A világi örömök, rang és hatalom értéktelennek tűnik. „Lerontván okoskodásokat és minden magaslatot, amely Isten ismerete ellen emeltetett, és foglyul ejtvén minden gondolatot, hogy engedelmeskedjen Krisztusnak.” (2Kor 10:5) Akkor az alázatosságot és az önfeláldozó szeretetet, amit az emberek alig értékelnek, egyedüli értékké emelik. Ez az evangélium munkája, amely János üzenetének része volt. – Jézus élete, 135. o.

Mi a feladatunk? Ugyanaz, mint ami Keresztelő Jánosé volt. Ezt olvassuk róla: „Azokban a napokban eljött Keresztelő János, aki prédikál Júdea pusztájában. És ezt mondta: Térjetek meg, mert elközelített a mennyeknek országa. Mert ez az, akiről Ésaiás próféta szólott, ezt mondván: Kiáltó szó a pusztában: Készítsétek az Úrnak útját, és egyengessétek meg az Ő ösvényeit.” (Mt 3:1–3) […] Az Úr ma így szól hozzánk: „Tartsatok bűnbánatot: készítsétek elő az utat munkám újjáéledése előtt.” […] Akadályok gördülnek majd Isten műve haladásának útjába, de ti ne féljetek. Szövetségéhez hű Istenünk a nyájas pásztor gyöngédségével és gondoskodásával a királyok királyának hatalmát egyesíti. Útját semmi nem torlaszolhatja el. Hatalma korlátlan, és ez szavatolja, hogy biztosan beváltja népének tett ígéreteit… Jósága és szeretete végtelen; szövetségét meg nem változtatja. – Bizonyságtételek, 8. köt., 9–10. o.

A hitetlen Voltaire egyszer kevélyen így szólt: „Unom már hallgatni, hogy tizenkét ember alapította a kereszténységet. Be fogom bizonyítani, hogy egy ember is elég, hogy véget vessen neki.” Már egy század telt el a halála óta. Emberek milliói fogtak össze a Biblia elleni harcban, de annyira eredménytelenül, hogy ahol korábban száz volt, most tízezer, sőt, százezer példány van Isten könyvéből. Az egyik korai reformátornak a keresztény egyházról mondott szavai szerint „a Biblia olyan üllő, amely már sok kalapácsot elkoptatott”. Így szól az Úr: „Egy ellened készült fegyver sem lesz jó szerencsés, és minden nyelvet, mely ellened perbe száll, kárhoztatsz.” (Ésa 54:17) „Istenünk beszéde mindörökre megmarad!” „Minden Ő végzése tökéletes. Megingathatatlanok örökké és mindvégig; hűségből és egyenességből származottak.” (Ésa 40:8; Zsolt 111:7–8) Ami emberi tekintélyen alapszik, meghiúsul; de ami Isten változhatatlan szavának sziklájára épül, örökké megáll. – A nagy küzdelem, 288. o.

AZ EVANGELIZÁCIÓ KEZDETE (Ézs 40:9-11)

Milyen eseményekről ír Ézs 40:9-11 szakasza?

Ézsaiás próféta nyvében később feltűnik egy férfi, aki jó hírt visz Jeruzsálemnek (Ézs 41:27; 52:7), Ézs 40:9 versében pedig, amint a héber szövegben látszik, a hírmondó nő, ő kiáltja a hegyről: Ímhol Istenetek!”

Dávid a 68. zsoltárban azért dicsőíti Istent, mert hazahozza az elhagyatottakat, kihozza a foglyokat boldog életre” (Zsolt 68:7, RÚF). Bár ezek a szavak az egyiptomi fogságból való kivonulásra utalnak, Ézsaiás itt ezt a gondolatot a második „kivonulásra” (a babiloni fogságból való visszatérésre) alkalmazza. Az  Újszövetség  Ézs  40:3-5  szakaszát  Keresztelő  Jánosra  vonatkoztatja, ő készítette elő az utat Krisztusnak, az örök Igének, akiben az Úr testben volt jelen népe között (Jn 1:14).

János előtt mások is beszéltek az Úr eljövetelének jó híréről. Az elsők között volt Simeon és Anna, akik templomi bemutatásakor találkoztak a kis Jézussal (Lk 2:25-38). Ézsaiás hírmondóihoz hasonlóan az egyik férfi, a másik nő volt. Simeon várta a Messiást, aki Izrael vigasztalója lesz (Lk 2:25-26).

Nem tűnik véletlennek Ézsaiás próféciája alapján, hogy Anna, a prófétanő volt a legelső, aki nyilvánosan bejelentette az Úr eljövetelét Jeruzsálem népének a templom hegyén: „Abban az órában is megjelent, lát adott Istennek, és beszélt róla mindazoknak, akik várták Jeruzsálem megváltását (Lk 2:38, RÚF). Ezzel született meg a ma ismert keresztény evangelizáció: az evangéliumnak, a jó hír üzenetének hirdetése, ami szerint Jézus Krisztus eljött, hogy megváltson bennünket. Krisztus a későbbiekben egy másik nőre, a magdalai Máriára bízta az első hírét győztes feltámadásának (Jn 20:17-18), ami lehetővé tette, hogy az evangélium küldetése elvégezze munkáját a Föld bolygón. A mi testünk olyan, mint a fű virága, viszont a testté lett isteni Ige örök (lásd Ézs 40:6-8)!

Vizsgáljuk meg Ézs 40:11 versét! Milyen képvilágot tár elénk a próféta? Írjuk le magunknak, hogyan terelgetett bennünket az Úr! Miért hasznos felidézni, hogy milyen úton vezetett bennünket mindeddig?

EGW idézet:

Isten félreismerése sötétségbe borítja a földet. Az ember elfelejti, hogy milyen az Úr jelleme. Félreérti és félremagyarázza. Olyan üzenetet kell hirdetnünk, melynek fénye megvilágosít, és ereje megment. Be kell mutatnunk Isten jellemét. A világ sötétségében szét kell sugároznunk dicsőségének fényét, jóságának, irgalmának világosságát. Ezt a munkát így ecseteli Ésaiás próféta: „Emeld föl szódat magasan, örömmondó Jeruzsálem! Emeld föl, ne félj! Mondjad Júda városainak: Ímhol Istenetek! Ímé, az Úr Isten jő hatalommal, és karja uralkodik! Ímé, jutalma vele jő, és megfizetése őelőtte.” (Ésa 40:9–10) – Krisztus példázatai, 415. o.

A keresztények önzetlen munkálkodása a múltban legyen példa és ösztönzés számunkra. Isten gyülekezetének tagjai legyenek szorgalmasak jó cselekedetekben, és mentesüljenek minden világi hiúságtól. Járjanak Jézus lábnyomán, aki „széjjeljárt és jót cselekedett”. Szolgálják részvétteljes és irgalmas szívvel a segítségre szorulókat, és ismertessék meg a bűnösökkel az Üdvözítő nagy szeretetét. Az ilyen munka fáradságos,  de  gazdag  jutalma  van.  Aki  őszintén  foglalkozik  vele, tapasztalni fogja, hogy lelkeket nyerhet meg az Úr számára. Ugyanis az isteni parancs gyakorlati megvalósításának hatása: ellenállhatatlan. Nemcsak a felszentelt prédikátor kötelessége e megbízás teljesítése, hanem minden egyes léleké is, aki elfogadta Krisztust mint Megváltóját. Tehát arra hívatott, hogy felebarátai érdekében munkálkodjon. „A Lélek és a menyasszony ezt mondják: Jövel. És aki hallja, ezt mondja: Jövel!” (Jel 22:17) Ez a felhívás az egész gyülekezetnek szól. Aki meghallotta az Úr üzenetét, hangoztassa hegyen-völgyön át, és mondja: Jöjj! – Az apostolok története, 109–110. o.

„A maga juhait nevükön szólítja, és kivezeti őket… És a juhok követik őt, mert ismerik az ő hangját.” (Jn 10:3–4) A keleti pásztor nem hajtja a juhait. Nem erőszakos, nem félemlít meg, hanem elöl jár, úgy hívja őket. Ismerik a hangját, engednek a hívásának. Így tesz a Megváltó-Pásztor is a juhaival. […] Ahogy a pásztor a nyája előtt halad, és elsőként találkozik az út veszélyeivel, úgy tesz Jézus is a népével. „Mikor kiereszti az ő juhait, előttük megy.” (Jn 10:4) A mennybe vezető utat megszentelik az Üdvözítő lábnyomai. Lehet az ösvény meredek és rögös – Krisztus már végigment rajta. Lába taposta a kegyetlen töviseket, és tette az ösvényt könynyebbé számunkra. Minden terhet, amit el kell viselnünk, Ő maga is hordozott. – Jézus élete, 480. o.

A KEGYELMES TEREMTŐ (Ézs 40:12-31)

Hogyan bontja ki tovább Ézsaiás próféta könyve 40. fejezete Isten irgalmának és hatalmának gondolatait?

Az egész fejezetben összefonódik (lásd lejjebb), sőt egymásba olvad Isten kegyelme és hatalma, mert mindkettőre szükség van ahhoz, hogy Isten meg tudja menteni a népét. Üdvözíteni akarja őket, mert irgalmas. Képes is megmenteni, van rá hatalma.

Kegyelem (Ézs 40:1-5): vigasztalás, az Úr eljön, megszabadít.

Hatalom (Ézs 40:3-8): dicsőség, állandóság, szemben az emberi gyengeséggel.

Kegyelem (Ézs 40:9-11): a szabadulás jó híre, a nép Pásztora.

Hatalom (Ézs 40:12-26): a senkihez nem fogható Teremtő.

Kegyelem (Ézs 40:27-31): a Teremtő erőt ad a fáradtaknak.

Miután Ézsaiás bemutatta Isten hatalmát a dicsősége és állandósága fényében (Ézs 40:3-8), tovább beszél az erejéről és mindenek feletti bölcsességéről, ami mellett a föld és az emberek eltörpülnek (Ézs 40:12-17). Költői kérdéseivel és a földre, illetve annak részeire vonatkozó élénk párhuzamaival a próféta írói stílusa itt nagyon is emlékeztet arra, amit Isten mondott Jób kérdésére (Jób nyve 38–41. fejezetek).

Mi a válasz Ézsaiás költői kérdésére: „És kihez hasonlítjátok az Istent” (Ézs 40:18)?

Ézsaiás számára egyértelmű a válasz, ahogy Jóbnak is az volt: senkihez. Istent nem lehet senkihez hasonlítani! A próféta viszont a saját kérdése fonalát továbbfűzve rátér arra, amit sok ókori ember kifejezett a tettével: Istent a bálványokhoz hasonlították (Ézs 40:19-20). Ézsaiás erre a gondolatra felel. Eleve bolondságnak tűnik, hogy Istent egy szoborhoz hasonlítják. Hogy megértsék szavai lényegét, kiemeli az Úr egyedi voltát, és leszögezi azt a cáfolhatatlan érvet, hogy Ő a szent Teremtő (Ézs 40:21-26).

Hogyan leplezi le a 27. vers a nép hozzáállását, akikhez Ézsaiás szólt? Hogyan eshetünk bele mi is ugyanennek a hozzáállásnak a csapdájába?

Isten azért küldte ezt az üzenetet, hogy megvigasztalja a népét. Mint Jóbot, a jellemét illetően őket is összezavarta és elcsüggesztette a szenvedés.

EGW idézet:

A legértelmesebb emberek sem értik meg Jahve titkait, ahogy ezeket a természetben kinyilatkoztatta. Sok olyan kérdést vet fel az ihletett Ige, amit a legnagyobb tudós sem képes megválaszolni. Ezek a kérdések nem azért hangzottak el, hogy megválaszoljuk őket, hanem hogy felhívják a figyelmünket Isten mélységes titkaira, és megtanítsanak bennünket arra: a bölcsességünknek határa van, hogy mindennapi életünk körül sok, halandók felfogóképességét meghaladó dolog van. A kétkedő emberek azért nem hisznek Istenben, mert nem tudják felfogni azt a végtelen hatalmat, amely által kinyilatkoztatja magát. Az Urat azonban éppúgy kell elfogadni abból, amit nem nyilatkoztatott ki önmagáról, mint abból, ami a korlátolt megértésünk számára is megnyílt. Mind az isteni kinyilatkoztatásban, mind a természetben az Úr adott olyan titkokat, amelyek a hitünket igénylik. Ennek így kell lennie. Örökké kutathatunk, örökké érdeklődhetünk, mindig tanulhatunk, mégis megmarad a végtelenség. – A nagy Orvos lábnyomán, 431. o.

Aki Krisztust választotta, olyan hatalomhoz csatlakozott, melyet emberi bölcsesség és emberi erő csatasorba állítása meg nem dönthet. […] „Kihez hasonlítotok hát engem, hogy hasonló volnék? – szól a Szent. Emeljétek fel a magasba szemeteket, és lássátok meg, ki teremtette azokat. Ő, aki kihozza seregüket szám szerint, mindnyáját nevén szólítja; nagy hatalma és erőssége miatt egyetlen híjuk sincsen. Miért mondod, Jákob, és szólsz ekként, Izrael: Elrejtetett az én utam az Úrtól, és ügyemmel nem gondol Istenem. Hát nem tudod-é és nem hallottad-é, hogy örökkévaló Isten az Úr, aki teremtette a föld határait? Nem fárad és nem lankad el; végére mehetetlen bölcsessége! Erőt ad a megfáradottnak, és az erőtlen erejét megsokasítja. Elfáradnak az ifjak, és meglankadnak, megtántorodnak a legkülönbek is; de akik az Úrban bíznak, erejük megújul, szárnyra kelnek, mint a saskeselyűk, futnak, és nem lankadnak meg, járnak, és nem fáradnak el!” (Ésa 40:25–31) – Bizonyságtételek, 8. köt., 39. o.

Isten felszólítja az embereket, hogy tekintsenek föl az égre. Ismerjék fel Őt a csillagos ég csodáiból. Ne csupán szemléljük az eget, hanem gondolkodjuk el az Úr keze művein. Azt akarja, hogy tanulmányozzuk végtelen alkotásait, és ebből tanuljuk meg szeretni, tisztelni Őt és neki engedelmeskedni. Az egek, a föld a kincseikkel Isten szeretetéről, gondoskodásáról és hatalmáról beszélnek. […] Isten fölhívja rá teremtményeit, szakítsák el figyelmüket a körülöttük levő nyüzsgésről és aggodalmakról, és az Ő keze munkáit csodálják. Az égitestek méltók az elmélyedésre. A Mindenható az ember javára teremtette őket. Amint tanulmányozzuk az alkotásait, az Úr angyalai mellettünk lesznek, hogy megvilágítsák gondolatainkat, megőrizzenek a sátáni, ördögi csalásoktól. Amint az istenalkotta csodálatos művekre tekintesz, büszke, balga szíved érezze át a maga függőségét és alsóbbrendűségét. Mikor ezekről elmélkedsz, Isten leereszkedésének tudatára ébredsz rá. – A Te Igéd igazság, 4. köt., 1145. o.

MI A BAJ A BÁLVÁNYIMÁDÁSSAL (Ézs 40:19-20)?

A bálványimádás tönkreteszi az Istennel való egyedi és bensőséges kapcsolatot, mert valami mással próbálja helyettesíti Őt (2Móz 20:4-5; Ézs 42:8). A próféta ezért lelki „paráznaságként” utal a bálványimádásra (Jer 3:6-9; Ez 16:15-19).

Olvassuk el Ézs 41:29 versét! Hogyan jellemzi Ézsaiás a bálványokat? Hogyan értelmezzük azt, amit erről mond?

A más istent jelképező bálvány imádata az első parancsolat áthágása: Ne legyen más istened rajtam kívül (2Móz 20:3, RÚF)! Amikor egy bálványnyal akarták jelképezni az igaz Istent, mint az aranyborjú esetében történt (2Móz 32:4-5), az Úr elutasítja, hogy az rá emlékeztetne, hiszen senki sem tudhatja, hogyan ábrázolják Őt (5Móz 4:15-19), illetve semmi nem érhet fel az Ő dicsőségéhez és nagyságához. Tehát a bálvány idegen istenként jelenik meg, a tisztelete pedig mind az első, mind a második parancsolat megszegése. Isten népének nincs szüksége bálványokra, hiszen a valódi sekina közöttük van a szentélyben. A bálványimádattal az ember megkísérli felváltani Istent valami mással, tehát elutasítja az Úr valódi jelenlétét.

Milyen bálványokkal találkozhatunk ma egyházként? Vajon az egyházban előfordul mostanában a bálványimádás kifinomultabb módja? Ha igen, akkor hogyan?

„Ma többen azok közül, akik magukat keresztényeknek vallják, az Úr mellett más isteneknek szolgálnak. A Teremtőnk mindenek felett való elkötelezettséget követel, azt, hogy elsősorban az Ő szövetségesei legyünk! Bálvány lesz minden, ami csökkenti a szeretetünket iránta, vagy zavarja az Őt megillető szolgálatunkat” (Ellen G. White megjegyzése: The SDA Bible Commentary. 2. köt. 1011–1012. o.). Ókori írásokból tudjuk, hogy a bálványimádás azért volt vonzó, mert az anyagelvűséghez kapcsolódott. Az emberek által könynyen érthető istentiszteleti módokkal a bálványimádók olyan erőket tiszteltek, amelyek hitük szerint termékenységet és gazdagságot biztosítottak nekik. Önsegítő vallás volt. Ismerősen cseng? Ugyanarról kell majd dönteni az Úr visszajövetele előtt, akinek az útját a végidei Illés megbékélésről szóló üzenete készíti el (Malakiás próféta könyve 1. fejezet), mint Ézsaiás napjaiban: a Teremtőt vagy valami mást fogunk imádni (A jelenések nyve 13–14. fejezetek)? Végső soron mindig imádunk valamit!

EGW idézet:

Az emberek az igazság megtagadásával az igazság Szerzőjét tagadják meg. Isten törvényének sárba tiprásával a Törvényadó tekintélyét cáfolják. Éppoly könnyű bálványt csinálni hamis tanokból és elméletekből, mint fából vagy kőből. Sátán hamis színben tünteti fel az Atya tulajdonságait, és az általa festett képből az ember téves fogalmat alkot a jelleméről. Jahve helyett sokan egy filozofikus bálványt ültetnek a trónra, míg Krisztust, az Ige és a teremtés munkája nyomán megmutatkozó, élő Istent csak kevesen imádják. Ezrek istenítik a természetet, a természet Urát pedig megtagadják. A bálványimádás ma éppúgy létezik a keresztény világban, mint az Illés-korabeli, ősi Izraelben, csak más formában. Sok, bölcsnek tartott ember istene – filozófusoké, költőké, politikusoké, újságíróké; az elegáns, divatos körök istene, számos főiskola és egyetem istene, sőt, egyes teológiai intézmény istene – nem sokkal különb, mint Baál, Fönícia napistene. – A nagy küzdelem, 583. o.

Minden hamis istentisztelet lelki paráznaság. A hamis istentiszteletet megtiltó parancs egyúttal azt is megparancsolja, hogy imádjuk Istent, és egyedül neki szolgáljunk. Féltve szerető Isten az Úr. Nem űzhetünk gúnyt belőle. Hiszen megszabta, miként imádjuk Őt. Urunk gyűlöli a bálványimádást, mert  megrontó  a  hatása.  Beszennyezi az értelmet, érzékiségre és sok másféle bűnre vezet. – A Te Igéd igazság, 1. köt., 1106. o.

A szívek vizsgálója mindennemű bálványimádástól el szeretné fordítani népét. Isten Szavának, az élet áldott könyvének kellene feküdnie azokon az asztalokon, melyek most tele vannak díszekkel. Költsétek a pénzeteket olyan könyvekre, amelyekből világosságot nyerhettek a jelenvaló igazságra nézve. Az időt, amit a díszek rakosgatásával és tisztogatásával pazaroltok el, inkább arra használjátok, hogy néhány sort írjatok a barátaitoknak, vagy kiadványokat és folyóiratokat küldötök az igazságot még nem ismerőknek. Ragadjátok meg az Úr szavát, mint a végtelen bölcsesség és szeretet kincsét. Az Ige az az útmutató, mely megmutatja a menny felé vezető utat. Rámutat a bűnbocsátó Megváltóra, és így szól: „Íme, az Isten Báránya, aki elveszi a világ bűneit.” (Jn 1:29) Bárcsak alázatos szívvel és az Istennek való alávetettség lelkületével kutatnátok a Szentírást! Bárcsak úgy vizsgálnátok meg a szíveteket, mintha meggyújtott gyertyával kutatnátok még a legvékonyabb szálak után is, melyek a világi szokásokhoz kötnek benneteket, és elfordítják a figyelmeteket Istentől! Kérleljétek Őt, hogy mutasson rá minden olyan gyakorlatra, ami elvonja tőle a gondolataitokat és az érzéseiteket! Az Úr a jellem mércéjéül adta törvényét az embernek. Így a törvény által felismerhetitek és legyőzhetitek minden jellemhibátokat. Elszakíthatjátok magatokat minden bálványtól, a kegyelem és igazság aranybilincsével pedig Istenhez köthetitek magatokat. – Szemelvények Ellen G. White írásaiból, 2. köt., 318. o.

 

TOVÁBBI TANULMÁNYOZÁSRA:

Ellen G. White: Próféták és királyok. Budapest, 1995, Advent Kiadó, „Ímhol Istenetek” c. fejezet, 194–199. o.,  Bizonyságtételek   lelkészeknek,   „Magasztos   kiváltság”   című   fejezet. Bizonyságtételek, 1. köt., 608–609. o.

„Ézsaiás korában az emberiség lelki látása homályos volt, mert nem értették meg Istent. Sátán hosszú idő óta igyekezett elhitetni az emberekkel, hogy Teremtője a bűn, a szenvedés és a halál szerzője. Az így félrevezetett emberek könyörtelennek és szigorúnak képzelték Istent. Azt gondolták, figyeli, mikor büntethet, kárhoztathat, és mindaddig távoltartja magától a bűnöst, amíg egyetlen törvényes ürüggyel megtagadhatja tőle segítségét. A mennyben uralkodó törvényt – a szeretet törvényét – az őscsaló hamis színben tüntette fel; terhes igának, hogy ez a törvény korlátozza az ember boldogságát. Boldog lehet, ha megszabadulhat tőle. Azt állította, hogy a törvény előírásainak nem lehet engedelmeskedni, a törvényszegésre kiszabott büntetések pedig önkényesek” (i. m. 194. o.).

KÉRDÉSEK A BIBLIA ÉS AZ EVANGELIZÁLÁS C. KÖNYV ALAPJÁN

Ezékiel 46 – Dániel 4; Evangelizálás,„Anglia és városai” c. alfejezet

  1. Hol kellett kikapnia az örökséget az idegennek Izraelben?
  2. Mekkora felületen kellett szent ajándékul felajánlani az áldozatot Jeruzsálemben?
  3. Miből vonható le az a következtetés, hogy Nabukodonozor királyt foglalkoztatta a jövő?
  4. Mit javasolt Dániel Nabukodonozornak boldogsága meghosszabbítása érdekében?
  5. Ellen White kijelentése alapján mi bizonyult az angliai misszió egyik legnagyobb nehézségének?

 

 

 

Tanulmányozásra: Ézsaiás 40:1–3.

I. ÁLTALÁNOS ÁTTEKINTÉS

Ézsaiás könyve tele van az ítéletről és az üdvösség híréről szóló vegyes üzenetekkel. Tény viszont, hogy a könyv első fele főként Isten Júdára vonatkozó ítéletének üzenetéről szól. A könyv második felében viszont Isten vigasztalásának üzenetére esik a hangsúly. Ézsaiás 40. fejezete – amely az első tartalmi egység (1–39) után következik – a következő részek bevezető szakasza. Isten üzenete a Szentírás egyik legbiztatóbb és legmegnyugtatóbb szövege: „Vigasztaljátok, vigasztaljátok népemet, így szól Istenetek!” (Ézs 40:1). E biztatás emlékezteti Isten népét, hogy az Úr hűséges marad szövetségéhez. A szerző utal Izrael pusztai tapasztalatára. Abban az időben sem Isten népe, sem pedig Mózes nem láthatta az Úr dicsőségét, az 5. vers szerint azonban ezúttal „minden test látni fogja azt”. E heti tanulmányunk három tematikai egysége a következő: (1) A megsemmisüléstől a vigasztalásig; (2) Készítsétek az utat!; (3) Megnyilatkozik az Úr dicsősége.

II. MAGYARÁZAT

A megsemmisüléstől a vigasztalásig

Köztudott, hogy Ézsaiás könyvében a szerző figyelme különböző témákra összpontosít. A legtöbb bibliamagyarázat felhívja a figyelmünket arra, hogy ellentét van a könyv első felének témái (Ézs 1–39) és a könyv második felének témái között (Ézs 40–66). Számos teológus ezt annak igazolásaként értelmezi, hogy a könyvnek két szerzője van. Mindazonáltal megjegyzésre méltó tény, hogy Ézsaiás – más, száműzetés előtti prófétákhoz hasonlóan – két irányban kibontakozó üzenetet közvetít.

Egyrészt, a babiloni fogság előtt szolgáló próféták az ítélet hírnökei, következésképpen Isten kegyelmi időszakának és az áldások korának végét hirdetik, ugyanakkor a megváltás hírvivői is, tehát az isteni irgalmasság egy új korszakát jövendölik. Egyszóval, e hírnökök prófétai diskurzusa az ítéletről és az üdvösségről szóló jövendölések elegye. És ez Ézsaiás könyvére is jellemző. Okunk van támogatni azt az elméletet, amely a könyv 40. fejezete keletkezésének idejét a száműzetés előtti időszakra teszi, mintegy a jövendő helyreállítás vigasztaló ígéreteként. A könyv első, a 40. fejezetet megelőző szakaszának világos, jól elkülöníthető üzenete van a Júda és a szomszédos népek feletti ítéletről. Az Úr napja közel, akárcsak az ítéleté. Nem telik el sok idő, és a választott nép, anyagi forrásaival együtt, idegen kezekbe kerül. Ez egyértelműen kiderül a könyvből: „Ezért fogságba megy népem” (Ézs 5:13), és „ímé napok jőnek, és elvitetik, valami házadban van, és amit csak e mai napig gyűjtöttek eleid, Bábelbe; nem marad semmi meg, ezt mondja az Úr!” (Ézs 39:6).

Az Úr, az egyedüli Isten azonban véget fog vetni népe megpróbáltatásainak. A szabadulás ideje közel, és Ézsaiás leírja az isteni irgalmasságról szóló üzenetet (Ézs 40:1–2), az alábbi párhuzam segítségével:

  1. „Vigasztaljátok, vigasztaljátok népemet,
  2. Így szól Istenetek!
  3. A’. Szóljatok Jeruzsálem szívéhez!”

Isten irgalma újra láthatóvá, tapasztalhatóvá válik, mivel az Úr kijelenti, hogy „vége van [Júda] nyomorúságának, bűne megbocsáttatott; hiszen kétszeresen sújtotta őt az Úr keze minden bűneiért” (Ézs 4:2).

Figyelemreméltó, hogy az Úr azt akarja: hangosan hirdessék ezt az üzenetet. A hírt sürgősen továbbítani kell, erre abból következtethetünk, hogy a szerző az igét a felszólító qirʾu formában használja, amelyet ekképpen is fordíthatunk: „hirdesd!”, „hangoztasd!”, „intézz felhívást (valakihez)!”, „kiálts(d)!” (lásd: Ludwig Koehler és Walter Baumgartner, The Hebrew and Aramaic Lexicon of the Old Testament, 3. köt., 1129. o.). A kifejezés jelentése átlépi a „mond” ige általános jelentéstartalmát, míg az „Én népem” az Isten és a nép közötti szövetségi kapcsolatra utal. Isten hűséges a szövetségben vállalt kötelezettségeit illetően: kezdeményezi és felajánlja a megbocsátást az Ő népének.

Készítsétek az utat!

A 40. fejezet központi egysége a 3. és az 5. vers közötti szakasz, amely egyfajta betét szerepét tölti be: „A pusztában készítsétek az Úrnak útját […] És megjelenik az Úr dicsősége, és minden test látni fogja azt; mert az Úr szája szólt” (Ézs 40:3, 5).

„Készítsétek az Úrnak útját!” A mondat Júda helyreállításának kontextusában hangzik el, pontosabban a száműzetésből történő visszatérés kontextusában, és a szerző a királyi delegációk útvonalainak leírására jellemző nyelvezetet használja. Úgy tűnik, hogy a hegyes-dombos út nehéz terep a király és küldöttsége számára. Tehát a „Készítsétek az Úrnak útját!” felszólítás az út egyenessé, akadálymentessé tételét jelenti. Olyan előkészületekről van szó, amelyeket királyi küldöttség fogadása előtt kell megtenni (lásd: R. Laird Harris, Theological Wordbook of the Old Testament, 1. köt., 417. o.).

A Babilonból Jeruzsálembe vezető útszakaszt meredek emelkedők és lejtők alkották, hegyek közt vonult végig, és különböző akadályok nehezítették a haladást. Isten gyermekei menendők végig azon az úton, ezért kap hangsúlyt a kérés: „Készítsétek az Úrnak útját!” (Ézs 40:3). A hírnök egyenes utat kér, mivel Júdának nehézségek nélkül kell visszatérnie Babilonból.

Figyelemreméltó az ebben a szakaszban használt pragmatikus nyelvezet, főleg az „úttal” kapcsolatos szavak használata. A szerző ezzel megpróbálja Isten magasztos megnyilatkozását hétköznapi elemekkel összekapcsolni. Ezek a kifejezések hangsúlyozzák a láthatatlan, de valóságos Isten jelenlétét, rámutatva ezzel arra, hogy Istennek az Ő népe történelmében való részvétele is valóságos lesz.

Megnyilatkozik az Úr dicsősége

Úgy tűnik, hogy Ézsaiás 40:3–5 szakaszában a szerző olyan tapasztalatokra utal, amelyeken az izraeliták pusztai vándorlásuk alatt keresztül mentek, és amelyekről különösen 2Mózes 33:18–23 verseiben olvashatunk. Az izraeliták azt a parancsot kapták, hogy távolodjanak el a Hóreb-hegytől. Ezt mondta Isten Mózesnek: „Eredj, menj fel innen, te és a nép, amelyet kihoztál Egyiptom földjéről” […] de én nem megyek fel köztetek, mert te keménynyakú nép vagy, hogy meg ne emésszelek az úton.” (2Móz 33: 1, 3). Mózest mindez felzaklatta, ezért ezt kéri az Úrtól: „Most azért ha kedvet találtam szemeid előtt, mutasd meg nékem a te utadat” (13. vers). A 18. igeversben pedig Mózes hozzáteszi még a következő kérést: „Kérlek, mutasd meg nékem a te dicsőségedet!”

Mózes a dicsőség fogalmát az Úr látható megnyilatkozásával társítja. Kérése azonban nem teljesíthető. Mindazonáltal az Úr válaszol neki: „És monda az Úr: Megteszem, hogy az én dicsőségem a te orcád előtt menjen el, és kiáltom előtted az Úr nevét: És könyörülök, akin könyörülök, kegyelmezek, akinek kegyelmezek.” Majd hozzáteszi: „Orcámat azonban nem láthatod; mert nem láthat engem ember, élvén” (2Móz 33:19–20).

A Pentateukhosz szerzője rámutat: az Úr másképpen látja a dolgokat. Olyan  szavakkal,  kifejezésekkel  hangsúlyozza  önmaga  kinyilatkoztatását, amelyek inkább attribútumaira vonatkoznak, mint külső megjelenésére. Ezzel Isten azt akarta tudtunkra adni, hogy konkrét, fizikai módon nem látható. A pentateukhoszi perikópa figyelmes elemzésekor láthatjuk, hogy kapcso lat létezik a mózesi és az ézsaiási szakasz között, gondolunk itt főképpen Ézsaiás 40. fejezetére. A két igeszakasz közös eleme a héber kabod YHWH (az Úr dicsősége). A legfontosabb szempontok a két leírás közötti ellentétek, amelyeket Ézsaiás kihangsúlyoz.

Míg Mózes második könyvében az út egyenetlenként, kövesként van leírva, addig Ézsaiásnál elegyengetett útról olvasunk, amelyen bárki megláthatja az Úr dicsőségét (Ézs 40:3–5). Ézsaiás 52. fejezetében is hasonló kontextussal találkozunk: „Feltűrte az Úr szent karját minden népeknek szemei előtt, hogy lássák a föld minden határai Istenünk szabadítását!” (Ézs 52:10)

Egyértelmű a három igeszakasz közötti kapcsolat. Az első közös elem bennük az út, annak ellenére, hogy különböző megvilágításban beszélnek róla. 2Mózes 33. fejezetében az út meredek, szakadékokkal szegélyezett, Ézsaiás 40. részében egy egyenes utat látunk, míg az 53. fejezetben az utak dombokon haladnak keresztül. A 33. rész egy másik fontos eleme, hogy az Úr a hátát mutatja meg, vagy legalábbis hátulról látszik. Ézsaiásnál meg van említve az Úr keze és szent karja. A Kivonulás Könyvében egyedül Mózes látja az Úr dicsőségét, Ézsaiás 40-ben azonban minden teremtmény tanúja lehet Isten dicsőségének, az 52. fejezetben pedig minden nemzet. Ézsaiás 40-ben az Úr dicsősége mutatkozik meg, az 52. részben pedig az Úr megváltása. Ez utóbbi szakasz tehát egyértelműsíti, hogy mit jelent a 40. részben használt kabod YHWH. Az emberiség képes felismerni az Úr dicsőségét, az Úr erőteljes cselekvését Júda megszabadítása érdekében.

Tanulmányunk e szakaszában fontos megjegyeznünk, hogy az „Úr dicsősége” kifejezésnek több alkalmazhatósága is van a Bibliában: bizonyos esetekben magára Jehovára utal, rejtett szentségére és magasztos fenségére, amit még a szeráfok sem szemlélhetnek. Mindezek ellenére, más ézsaiási szövegösszefüggésben, az Úr dicsősége egyenlő az Ő cselekedeteivel, fontosságával és népe körében (szó szerint) megnyilatkozó erejével. Ézsaiás tehát felerősíti a kabod YHWH kifejezésben rejlő gondolatot, és tisztázza: Isten cselekvése (a felszabadítás vagy üdvözítés) ugyanolyan valóságos, mintha Ő maga is ott lenne. Megígérte, hogy népe érdekeit tartva szem előtt, cselekedni fog, és ezt abszolút valóságként kell értelmezni.

III. ALKALMAZÁS

1. Isten a múltban sokféleképpen szólt az Ő népéhez, és napjainkban is küldi vigasztaló és megbocsátó üzeneteit. Melyek azok a bibliai ígéretek, amelyek a legnagyobb vigaszt jelentik számodra?

A Júda nemzetéhez intézett üzenet fontos része a biztosíték, hogy „bűne megbocsáttatott” (Ézs 40:2). Miért fontos, hogy az emberek megkapják Isten megbocsátását? (Olvasd el Mk 2:9 és 1Jn 2:12 versét.)

2. János evangéliumában olvassuk: „Én kiáltó szó vagyok a pusztában” (Jn 1:23). A kifejezés Keresztelő Jánosra utal, aki Jézus első eljövetelét hirdette: megtérésre és keresztségre buzdította kortársait, a keresztség lévén megtérésük bizonyítéka. Te hogyan hallatod a hangod az evangélium terjedése érdekében?

3. Hogyan értelmezhető „az Úr dicsősége” János 1:14 versének fényében: „És az Ige testté lett és lakozék mi közöttünk (és láttuk az Ő dicsőségét, mint az Atya egyszülöttjének dicsőségét), aki teljes vala kegyelemmel és igazsággal.”?